S jarem přichází více denního světla, které nemilosrdně odhalí šmouhy a prach a mnohé z nás proto čeká jarní úklid. Já se v uklízení nevyžívám, ale co nadělám, se třemi dětmi se mu prostě nevyhnu. Jarní úklid kuchyně naštěstí nemusí být příliš náročný a nákladný a už vůbec se nemusí provádět nadměrným množstvím chemikálií. Dnes vám ukážu, jak na pořádný úklid kuchyně, který bere ohledy na životní prostředí.
Jak už jsem řekla, jarní úklid kuchyně vás nemusí stát majlant. Vystačíte si s vodou, olivovým mýdlem (které ale můžete nahradit i třeba levnějším jelenem), jedlou sodou, octem a případně esenciálními oleji. Úklid jsem rozdělila na několik částí podle toho, jaký přípravek budeme vyrábět. Recepty najdete u jednotlivých částí, ale nejprve něco k jednotlivým přísadám: jedlá soda skvěle funguje jako čisticí prostředek, protože odstraňuje připáleniny, rozpouští vodní kámen a má dezinfekční účinky, v obchodech ji najdete také jako hydrogenuhličitan sodný. S vodním kamenem zatočí také ocet, který působí také antbakteriálně a neutralizuje zápach. Olivové mýdlo výborně odmašťuje. Pokud chcete v čisticích prostředcích využít esenciální oleje, vhodný je například tea tree, který má taktéž antibakteriální účinky. Já ráda používám také esenciální oleje, jako je citronella, grep nebo mandarinka, čistě pro jejich vůni.
Table of Contents
Kuchyňská linka a další povrchy
Kuchyňskou linku nejlépe vyčistíte krásně vonícím odmašťovačem. To se týká všech linek a dalších povrchů z jiných materiálů, než je dřevo. Stejným prostředkem vyčistíte také digestoř a vůbec všechno, co potřebuje odmastit.
Co budete potřebovat:
- 300 ml vody
- 1 lžíci nastrouhaného olivového mýdla
- esenciální olej citronela
- láhev s rozprašovačem
Vodu zahřejte a nechte v ní rozpustit mýdlo. Poté přidejte 10 kapek esenciálního oleje. Mastný povrch postříkejte odmašťovačem a setřete, popř. nechte chvíli působit.
Dřevěné povrchy
Dřevěná prkýnka, popř. dřevěnou kuchyňskou linku nejlépe očistíte octovým roztokem.
Co budete potřebovat:
- 200 ml octa
- 200 ml vody
- láhev s rozprašovačem
Ocet smíchejte s vodou a vše nalijte do láhve. Dřevěné povrchy jemně postříkejte a setřete. Dále je dobré dřevo ošetřit, já to dělám poctivým olivovým olejem, který na dřevo rozetřu v tenké vrstvě.
Dřevěné kuchyňské náčiní
Vařečky a další dřevěné náčiní je dobré jednou za čas dezinfikovat octem. Naplňte sklenici octem a vařečky, lžíce a špachtle v něm nechte odstát asi půl hodiny. Váleček na těsto octem opláchněte.
Varná deska
Připáleniny na varné desce nejlépe vyčistíte jedlou sodou. Podle velikosti připálenin použijte buď postřik (celkové vyčištění desky od drobných připálených teček) nebo pastu (větší připáleniny). K odmaštění použijte odmašťovač z části Kuchyňská linka a další povrchy.
Co budete potřebovat na postřik:
- 300 ml vody
- 1 lžíce jedlé sody
- láhev s rozprašovačem
Vodu smíchejte se sodou a nalijte do lahve. Nastříkejte na desku a setřete.
Co budete potřebovat na pastu:
- 4 lžíce jedlé sody
- 1-2 lžíce vody
Sodu smíchejte s vodou, měla by vzniknout pastovitá směs. Tu naneste na připáleniny a nechte působit asi 10 minut. Připáleniny by poté měly jít setřít, případně seškrábnout hrubou stranou houbičky. U velmi starých připálenin postup zopakujte.
Dřez
Poté, co dřez očistíte od větších nečistot, jako jsou zbytky jídla, případně odmastíte, je dobré ho celý vytřít octem. Ocet totiž nejenže bojuje proti bakteriím, ale také rozpouští vodní kámen a leští povrchy.
Lednice
K mytí lednice úplně stačí roztok vody a octa v poměru 1:1. Ocet eliminuje zápach, vodní kámen i bakterie.
Hrnečky
Povlak od čaje nebo kávy na hrnečcích odstraníte jednoduše tak, že do hrnečku nalijete ocet, necháte odstát a povlak setřete. Druhý způsob je dát do hrnečku lžičku jedlé sody, zalít horkou vodou, nechat odstát a setřít.
Trouba, plechy, hrnce, rošt
Připáleniny v troubě, na pleších a případně v hrncích a kastrólech nejlépe odstraníte pastou z jedlé sody.
Co budete potřebovat:
- 4 lžíce jedlé sody
- 1-2 lžíce vody
Vodu se sodou smíchejte.
Potřete celý vnitřek trouby (rošt, plech…) a nechte působit asi půl hodiny. Poté smyjte vlažnou vodou.
Podlaha
Na podlahu je ze všeho nejlepší ocet, který stačí přidat do vody. Je dobré pár týdnů před úklidem do octu naložit citrusové slupky, ocet jimi načichne a při mytí podlahy tak kuchyní roznesete svěží vůni. Ocet přidávejte do vody na mytí podlahy v poměru minimálně 3 díly vody na 1 díl octa.
Pokud potřebujete vyčistit spáry mezi kachličkami, stačí je polít octem a vydrhnout. Špína půjde odstranit okamžitě.
Problematické rohy
V rozích kuchyňské linky a škvírách elektrospotřebičů se velmi snadno usazuje lepkavá špína, na kterou výborně zabírá právě pasta z jedlé sody. Opět stačí smíchat sodu s trochou vody, nanést na špínu a nechat chvíli působit. Většina špíny pak půjde jednoduše setřít a pokud ne, nechtě sodu působit trochu déle, případně naneste novou vrstvu.
Konvice na vodu
Konvice na vodu se po čase zanese vodním kamenem. Naplňte ji proto octem a nechte odstát pár hodin nebo klidně přes noc. Pak ocet vylijte, zbylý vodní kámen setřete a konvici vymyjte horkou vodou.
Kuchyňské utěrky
Při úklidu je třeba pamatovat také na kuchyňské utěrky. Kromě pravidelného praní je dobré je při jarním úklidu 20 minut povařit ve vodě, do které přidáte 1 lžíci jedlé sody na každý litr vody. Tak utěrky vybělíte a zbavíte je nečistot.
Tak to by bylo, úklid kuchyně máte úspěšně za sebou! Teď by se vám mohl hodit některý z mých receptů, co říkáte?