Už chvíli je všude kolem spousta květin, je tedy ideální chvíle na to, si jich pár nasušit na na naše květinové projekty. Květinová girlanda je skvělá příležitost k zužitkování vylisovaných kvítků i listů.
Pamatujete si můj Lapač slunce? Ten se nejvíc hodí pověsit na jaře a v létě, kdy si užíváme největšího světla. Oproti tomu květinová girlanda nám do domácnosti přinese kousek jara ve chvílích, kdy už je definitivně po něm. Teď zrovna všechno kolem krásně kvete a to je ta doba, kdy byste se měli připravit na podobné projekty. Stačí se vydat do nejbližšího parku a nasbírat pár kvítků, lístků a klidně i stébel trávy. Na girlandu můžete použít cokoliv, co jde vylisovat a usušit.
Jak lisovat květiny asi všichni víme, ale pro jistotu zopakuji – rostliny položíte na papír vedle sebe, na ně položíte další papír a na ten něco těžkého. Takto necháte rostliny sušit, dokud nejsou stoprocentně suché.
K výrobě girlandy využijeme domácí samotvrdnoucí hmotu, kterou si doma vyrobíte za pár minut jen z pár přísad. A když jí uděláte víc, rozdělíte na víc dílů a obarvíte, můžete ji prsknout dětem na stůl a zabavit je, zatímco budete vyrábět girlandu 😉
Table of Contents
Co budete potřebovat
- 300g jedlé sody
- 150g kukuřičného škrobu
- 225 ml vody
- sušené vylisované kvítky a lístky
- kulaté vykrajovátko na sušenky (nebo můžete vykrajovat skleničkou)
- špejle
- váleček
- dřevěné korálky
- provázek
Květinová girlanda – návod
Příprava hmoty
Vyrábíme kolečka
Podle návodu na Domácí samotvrdnoucí hmotu vyrobte ze sody, škrobu a vody hmotu, nechte vychladnout.
Hmotu rozválejte a vykrojte kolečka.
Kolečka opatrně vyjměte a rozprostřete po pracovní desce tak, aby se nedotýkala.
Špějlí udělejte do každého kolečka dírku asi 1 cm od okraje. Nedělejte ji blíž, je pak větší šance, že se vršek kolečka ulomí.
Na každé kolečko položte vylisovanou rostlinku a velmi opatrně ji špejlí zatlačte do hmoty. Netlačte rukou (ani jednotlivými prsty), to by byl příliš velký tlak, který by kolečko zdeformoval.
Já jsem koleček udělala hodně a na výslednou girlandu použila méně.
Kolečka odložte stanou, kde budou moct celých příštích 24 hodin schnout.
Zavěšení
Nejprve uvažte provázek, na kterém budete postupně rozvěšovat jednotlivá kolečka. Nebo můžete například pověsit na zeď nějakou hezkou větývku, na které girlandu vytvoříte.
Nachystejte si kratší provázky na zavěšení koleček. Nemusí být nutně všechny stejně dlouhé, ale je hezké mít v zavěšování nějaký systém. Každý provázek by měl být dvojnásobně dlouhý, protože je budete překládat.
Provázek protáhněte dírkou v kolečku a na oba konce navlékněte dřevěný korálek.
Provázek s kolečkem zavažte okolo hlavního provázku a konce ozdobně omotejte.
Kolečka můžete rozvěšet, jak chcete, je ale hezké, když je v tom nějaký geometrický systém.