V průběhu let se můj vztah k Vánocům dost měnil. Jako dítě jsem je milovala, později jsem tohle období moc neprožívala a spíš se těšila na silvestrovské oslavy, no a teď, čím jsem starší a hlavně když už mám děti, se na Vánoce těším snad už od léta. Magické období u nás začíná adventním věncem. Jako dítě jsem s mamkou chodila na jednodenní kurzy tvorby adventních věnců, na kterých byla vždycky hrozně příjemná předvánoční atmosféra. Teď tvořím doma, ale vánoční atmosféru si vytvořím stejně hezkou. No a protože na adventním věnci není nic složitého, tady máte jeden rychlonávod, abyste si mohli vytvořit ten svůj v domácích podmínkách.
Co budete potřebovat:
- základ na věnec
- větvičky jehličnanu
- drátek v barvě větviček
- kleště na drátek
- 4 svíčky
- 4 bodce na svíčky
- tavnou pistoli s lepidlem
- ozdoby
Základ na věnec můžete koupit slámový nebo polystyrenový. S oběma se pracuje dobře, takže záleží na vašem vkusu. Já používám raději slámový, a to především proto, že mám radši přírodně nazdobené věnce a sláma se mi k nim jednoduše hodí víc než bílý polystyren.
[adinserter block="1"]
Větvičky můžete pořídit z jakéhokoliv jehličnanu. Já nejraději používám tůji, která nepíchá a pracuje se s ní o hodně lépe než například se smrkem, který ale na druhou stranu krásně voní. V případě smrkových větviček si do seznamu nástrojů připište i rukavice.
Ozdoby jsou naprosto na vás, záleží na stylu a barvách, ve kterých věnec chcete. Já jsem pro tento návod zvolila přírodní věnec, který ozdobím šiškami, ořechy, sušeným pomerančem, skořicí, badyánem a mašličkami v barvě svíček.
- Než začneme, navodíme si tu předvánoční atmosféru. Nachystejte si všechny potřeby na stůl, pusťte si nějaký pěkný film (já pro tuto příležitost volím film Láska nebeská) a uvařte si nějaký nápoj, který vám připomíná vánoce (já tu dnes mám čaj Masala Chai).
A dáme se do toho. Větvičky si nastříhejte dostečně malé, aby se vám s nimi hezky pracovalo. Je to však hodně individuální a pokud jste věnec nikdy netvořili, budete si to pravděpodobně muset prostě vyzkoušet. Věnec budete větvičkami pokrývat ve vrstvách. Vždycky jednu vrstvu přiložíte, omotáte drátem, přiložíte druhou a tak dále. Spodní stranu věnce není potřeba pokrývat, je však důležité pokládat celou vrstvu naráz. Jak vidíte na fotce, držím větvičky tak, aby pokrývaly nejen vrchní část věnce, ale také vnitřní a vnější stranu.
Pak vezměte drátek a základ věnce s větvičkami dvakrát omotejte pár centimetrů od konce větviček. Konec drátu by měl dosáhnout na spodní stranu věnce, nejprve ho nechte volný, ale jakmile dvakrát omotáte, omotejte koncem drátu párkrát jinou část drátu a pak konec zapíchněte do spodní strany věnce, aby nikde nevylézal.
[adinserter block="1"]
Po omotání drát nestříhejte, ustřihnete jej až nakonec, když bude vše omotáno tak, jak má být.
Přiložte další vrstvu větviček, a sice tak, aby vrchní část větviček překrývala drát, kterým jste převázali první vrstvu. Takhle pokračujte s dalšími vrstvami…
…až bude celý věnec omotaný. Zatím ještě drát pořád nestříhejte.
[adinserter block="1"]
Celý věnec omotejte drátem dokola ještě jednou a snažte se pod drátek dostat větvičky, které nejvíc vyčuhují. Některé můžete také ostříhat. Já mám ráda, když jsou věnce lehce střapaté, takže se nesnažím dostat pod drát úplně každou větvičku.
Pokračujeme se svíčkami. Každou svíčku nejdříve napíchněte na bodec. Kratší strana bodce se zapíchne doprostřed spodku svíčky, ostřejší (a delší) strana bodce se poté zapíchne do věnce.
Tradičně se svíčky zapíchnou do kříže, čím dál více populární je také je dávat vedle sebe.
A teď to nejzábavnější – ozdoby. Nejjednodušší je přilepovat ozdoby tavnou pistolí. Od této chvíle je to už úplně na vás. Já jsem začala mašličkami pod každou svíčkou.
[adinserter block="1"]
Věnec jsem dozdobila šiškami, oříšky, plátky sušeného poměranče a kořením.
Takto vypadá můj hotový věnec. Letos jsem zvládla ještě jeden, tak vám pro inspiraci přikládám ještě pár fotek:
[adinserter block="1"]