Bramboračka je polévka nám všem známá, ale zkusili jste ji už někdy podávat v bochníku chleba? Tady máte recept a návod!
Zima je pryč, ale však ona přijde další! A právě zima a vůbec chladné dny je ideální čas na přípravu klasické bramboračky s houbami. No a pokud chcete ještě nadchnout hosty nebo udělat sami sobě radost, naservírujte ji v chlebu!
Nejenom, že tu pro vás mám recept na bramboračku, podělím se také o recept na chléb, který se mi pro tenhle účel zdá ideální. A úplně na konci článku se podělím o pár tipů, kterými se dá bramboračka udělat trochu jiná než klasická.
A mám také recept na Česnečku v chlebu, je to další výborná polévka, která se do bochníku vyloženě hodí.
Table of Contents
Co budete potřebovat
4 porce polévky:
- 3 hrsti nakrájených hub
- 1 střední cibule
- 2 velké mrkve
- 5 větší brambory
- 1 střední petržel
- 1 lžíce másla nebo sádla
- 2 lžíce hladké mouky
- 2 litry zeleninového vývaru (nebo voda a bujón)
- sůl
- krst sušené majoránky
- 2-4 stroužky česneku
Množství zeleniny si můžete přizpůsobit chuti.
1 bochník (1 porce):
- 500 g + 1 lžíce celozrnné mouky
- 1 lžička cukru
- 300 ml podmáslí
- 40 g droždí (nebo půl lžičky sušeného droždí)
- 2 1/2 lžičky soli
- 1 lžičky kmínu
- 1 lžíce octa
- 1 lžíce medu
- 1 lžíce oleje
Pár slov k houbám
Pokud si houby chcete nasbírat sami, pamatujte na to, že sbíráme jen houby, které stoprocentně poznáme, nevaříme z hub, které neznáme. Tady se dočtete víc o tom, na co je potřeba si dát pozor při svěru hub.
Jaký druh hub se hodí pro bramboračku?
Typicky v bramboračce najdete sušené nebo čerstvé žampióny nebo hřiby.
Můžete ale použít jakékoliv houby, které máte rádi. Například já jsem při focení tohoto receptu použila lišky a václavky.
Bramboračka v chlebu – recept
Upéct chleba
Tohle je můj recept na podmáslový chléb s tvrdou kůrkou, který je skvělý pro podávání polévky. A to právě díky kůrce, která jen tak polévku nepropustí.
Podmáslí trochu zahřejte a rozdrobte do něj droždí. Přidejte lžičku cukru a mouky a trochu zamíchejte. Přikryjte mísu utěrkou a nechte asi 15 minut pracovat.
V další míste smíchejte mouku, sůl, kmín, med, olej a ocet. Přijdejte kvásek a pořádně prohněťte. A tím myslím opravdu pořádně, ručně vám to zabere aspoň 15 minut. Pokud máte robota, můžete samozřejmě hníst robotem.
Těsto je opravdu tuhé a nehněte se snadno. Nejdříve se vám bude zdát, že je tam příliš sypké hmoty, ale hněťte dál, až bude těsto družet hezky pohromadě a nebude se příliš lepit.
Hotové těsto zformujte do koule, dejte do mísy, poprašte moukou, přikryjte utěrkou a nechte stát na teplém místě alespoň hodinu, klidně ale i hodinu a půl. Tohle těsto nebude kynout tak rychle, ale to vůbec nevadí, nepotřebujeme obrovský bochník.
Troubu předehřejte na 250°C s plechem uvnitř trouby. Vložte bochník a ihned snižte teplotu na 210°C. Pečte asi 45 minut, barva by mělabýt někde mezi středně a tmavě hnědou.
Vyndejte chléb z trouby a nechte vychladnout.
Nakrájet chleba
Jakmile chléb už není teplý, můžete odkrojit vršek. Neodkrajujte příliš velkou část, výsledný bochník by měl být spíš jako miska než talíř, takže se chceme zbavit opravdu jen vršku.
Podél okraje vykrojte do vnitřku chleba kolečko. Nezajeďte nožem příliš nízko, ať neproříznete dno chlebu. Lžící vydloubejte vykrojený vnitřek, potom lehce zajíždějte ke krajům, ať dostanete trochu měkkého chleba ven i ze stran. Nevyhazujte nic, chléb můžete později namočit do polévky. Nevyškrabujte ale vše až na kůrku, přecejen by mělo trochu chleba na kůrce zůstat.
Měkký vnitřek můžete později rozdrobit do polévky.
Pokud máte čas, nechte takto vydlabaný bochník den proschnout. Pokud čas nemáte, klidně se vrhněte na servírování.