Bezpečnost mýdla je vlastnost, kterou musíme při výrobě mýdla ověřit. Pojďme se podívat na shrnutí způsobů, kterými můžeme bezpečnost mýdla otestovat.
Mýdlo musí být bezpečné, abychom ho mohli používat. Bezpečné znamená především to, že neobsahuje nezreagovaný hydroxid sodný, který se k jeho výrobě používá. Ten totiž působí jako žíravina a tudíž dráždí kůži i sliznice.
Hydroxid se při výrově mýdla smíchá s oleji, s nimiž musí zreagovat a vyrobit tak mýdlo. Poměrně rychle (většinou v průběhu 24 hodin, ale v určitých případech může jít i o týdny) tyto dvě složky zreagují a v mýdle pak nezbyde žádný hydroxid. Je ale potřeba jeho nepřítomnost ověřit, než budeme mýdlo používat.
Toto je shrnutí dvou metod testování. Pokud byste si o bezpečnosti mýdla a jejím testování chtěli přečíst více, rozhodně doporučuji tento článek Míši z Prostě Mejdlo a také tenhle článek od Zdeňky z blogu Přímo od včelařky.
1. pH papírky
Testování pH papírky je vhodným způsobem pro začátečníky. Provádí se na čerstvém řezu mýdla (tedy hned po nakrájení) tak, že papírek namočíte do destilované vody a poté přiložíte na mýdlo. Je potřeba takto přiložit papírky pokud možno po celé ploše. Výslednou barvu papírku pak srovnáte s barvami na obalu a podle barvy určíte pH. Ideální je číslo 8, i když tento druh testování není úplně přesný a mýdlo může mít lehce jiné pH. Takto otestovaný kousek mýdla můžete nechat zrát stejně jako zbytek mýdla, testování papírky jej nijak neznehodnotí.
Ještě zmíním jednu výjimku. Mýdla, která neprošla takzvanou gelovou fází, vykazují nevhodné pH delší dobu, proto se u nich pH měří až po dvou nebo třech týdnech.
Testování fenolftaleinem
Toto je nejvhodnější způsob, jak zjistit přítomnost hydroxidu v mýdle, ale málokdo se do něj pustí u svého prvního mýdla. Fenolftalein (přesněji jeho 1% roztok) je totiž zdraví nebezpečný a testování je třeba provádět v rukavicích, ochranných brýlích, případně i s respirátorem a na povrchu, do kterého později testovaný kousek mýdla zabalíte a bezpečně jej vyhodíte. Takto testované mýdlo musí pryč, rozhodně není možné ho pak používat (ovčam stačí odkrojit jen tenoučký plátek mýdla).
Roztok je čirý a většinou se prodává v lahvičce s kapátkem. Roztok nakapete na čerstvý řez mýdla na různá místa a pokud je i po nakapání na mýdlo stále čirý, je mýdlo bezpečné, není v něm nezreagovaný hydroxid. Pokud roztok změní barvu na růžovou nebo fialovou, mýdlo bezpečné není. Jak postupovat v tomto případě, se dozvíte na výše ovedených blozích.
Byl pro vás tento článek užitečný? Mrkněte také na článek Bezpečnost při výrobě mýdla.