Dyshidrotický ekzém dokáže člověka pěkně potrápit, asi jako i jiné chronické ekzémy. Naštěstí už dnes máme nejen účinné přípravky z lékárny, ale také (skoro) zázraky, které si můžeme připravit doma. Tuhle domácí mast na dyshidrotický ekzém vám vřele doporučuji.
Tahle mastička, nebo spíš recept na ni, se mi snesl do klína trochu jako dárek z nebe, a to díky nezištné pomoci mýdlařky Barbary Šukové, jejíž blog V mýdlové pěně určitě navštivte, protože je plný zajímavých receptů a informací. Bára přeložila článek Heike Käser z webu Olionatura na ochrannou bázi, která je naprostou alfou a omegou tohoto receptu. Heike Käser je tedy autorkou tohoto receptu, navíc zveřejnila zprávu své fanynky, která radí na dyshidrotický ekzém bázi míchat půl napůl s bambuckým máslem. Celý článek s receptem a vším okolo najdete tady. A nesmím také zapomenout na web, který překlad článku zveřejnil, bez něj bych se totiž k receptu nikdy nedostala. Tím webem je Ame-ina Wiki přírodní domácí kosmetiky, což je neskutečně nadupaný web plný zajímavých informací i pro ty, kdo se v přírodní kosmetice už vyznají opravdu dobře.
Navštivte prosím weby všech, díky kterým tenhle recept máme, každý z nich do toho vložil kus nezištné práce.
Hned na začátek mi dovolte uvést pár věcí:
- Jak už jsem uvedla, nejde o můj recept, ten původní je ale trochu těžko dohledatelný. Protože vím, že hledání léku na ekzém může být docela vyčerpávající, rozhodla jsem se recept šířit mimo jiné na svém blogu. Já přidávám pár svých drobných do krámu na konci receptu.
- Tento návod se trochu hemží odkazy, ani v jednom případě však nejde o placenou spolupráci! Ráda bych pomohla dalším ekzematikům a protože některé přísady nejsou běžně dostupné v českých eshopech a už vůbec ne v kamenných obchodech, chci vám to usnadnit přímým odkazem.
- Rozhodně sdílením tohoto receptu nikoho neodrazuji od návštěvy lékaře. Každý, kdo trpí kožním onemocněním, by měl být sledován na dermatologii.
- Jak vám asi potvrdí nejeden dermatologický pacient, co funguje jednomu, nemusí zabrat na druhého. Tahle mast asi nebude výjimkou. Takže radím obezřetně vyzkoušet a uvidíte.
Jak mast na dyshidrotický ekzém funguje a proč by mohla zabírat i na jiné ekzémy?
Mast je tvořená z poloviny ochrannou bariérovou bází, která pomáhá kůži regenerovat a obnovovat její schopnost obrany před nepříznivými vlivy. Více se o ní dočtete v již zmíněném článku.
Nejde tedy rozhodně o nic na bázi kortikoidů nebo antibiotik, ačkoliv tato dvé léčiva v boji s exémem rozhodně nezavrhuji, někdy jsou holt potřeba. Tuhle mast ale na rozdíl od nich můžete používat dlouhodobě a vzhledem k tomu, jak funguje, je dost možné, že vám pomůže i s jinými druhy ekzému.
Co budete potřebovat
Na 40 gramů masti potřebujete:
-
9,5 g neutrálního oleje – najdete snad na všech eshopech s kosmetickými přísadami, stačí do vyhledávání na e-shopu zadat „neutrální olej“
-
1,0 g gamma-oryzanolu – koupíte tady
-
2,0 g askorbylpalmitátu – koupíte tady
-
2,0 g ceramidů – koupíte tady (zaslání z Německa)
-
5,5 g Avocadinu – koupíte tady
- 20 g bambuckého másla nebo jiného pevnějšího tuku, který vaší kůži vyhovuje, např. bambucké máslo nilotica, mango máslo, murumuru máslo…
- nepovinně: půl gramu čehokoliv, co má vaše kůže ráda – lanolín, nimbový olej, kokosový olej…
- 2 kádinky nebo nádoby z pevného plastu
- tyčinku na míchání
- nádobku na uskladnění krému
- elektronický teploměr
Autorka zmiňuje v receptu Avocadin jako alternativu fytosteryl makadamiátu. Já uvádím rovnou Avocadin, protože jde v našich končinách snáz sehnat. Pokud byste přecejen použili fytosteryl makadamiát, musíte při míchání zaměnit jeho pořadí s ceramidy.
Jak na to
Neutrální olej zahřejte (já zahřívám v nádobě z pevného plastu ve vodní lázni) na 100 °C. Za stálého míchání v oleji rozpusťte nejdříve gamma-oryzanol, po něm askorbylpalmitát, pak avocadin a nakonec ceramidy. Jak jsem uvedla výš, pokud jste místo Avocadinu použili fytosteryl makadamiát, přidejte do směsi nejprve ceramidy a až potom fytosteryl.
Po úplném rozmíchání odstavte nádobu ze zdroje tepla a počkejte, až směs zchladne na 50 – 60 °C. Průběžně promíchávejte. Mezitím si ve vodní lázni rozpusťte 20 g bambuckého másla nebo jiného pevného tuku. Já mám například velmi ráda niloticu. Máslo přimíchejte do směsi a nechte ještě chvilinku vychladnout, opět na 50 – 60 °C. Přelijte do nádobky na mast. Autorka uvádí trvanlivost ochranné báze 12 měsíců, ovšem bude záležet také na trvanlivosti másla, které do směsi přimícháte. 40 g není mnoho, já jednu dávku masti rozhodně vypotřebuju dřív než za rok.
Já jsem zjistila, že nepotřebuji poměr ochranné báze a másla 50:50, proto si do masti přimíchávám občas i další věci, o kterých vím, že mé kůži dělají dobře. Do tohoto množství je přimíchávám zhruba po půl gramech. Jde například o nimbový olej nebo lanolín. Jednou za čas namažu kůži také jen nimbovým olejem. Není to teda žádný ohňostroj pro čichové buňky, ale nimbový olej je velkým pomocníkem při kožních problémech, takže to za to rozhodně stojí.
Budu moc ráda, když mi v komentářích dáte vědět, zda vám mast na dyshidrotický ekzém pomohla. Nezapomeňte navštívit výše uvedené weby lidí, díky kterým tenhle recept vznikl a byl publikován. A mrkněte taky na mé kosmetické recepty.