Je jaro, všude kolem spousta zelené trávy, to je ideální čas na to, abychom se pustili do pletení z trávy. V tomto návodu vám ukážu, jak na jednoduchou misku s poklicí.
Pletení z trávy je rukodělná činnost, které se můžete věnovat společně s dětmi a hezky venku na sluníčku, kterého nás teď doufám už čeká dost.
Proč si uplést trávovou misku s pokličkou? Především proto, že je to zábava. Vyrobíte si originální přírodní dekoraci na ven i do domácnosti, která sice nevydrží věky, ale pár týdnů až měsíců ano.
Pokud jste se do pletení z trávy pustili v obzvlášť horký den, udělejte si k tomu některou z mých vynikajících zmrzlin!
Table of Contents
Co budete potřebovat
- co nejdelší trávu
- pevnou nit, nejlépe džínovou
- dlouhou jehlu, ideálně vyšívací s kulatější špičkou, ale i s běžnou jehlou na ruční šití to půjde.
Jak na pletení z trávy
Tip na začátek
Snažte se udržovat trs trávy stejně tlustý. Tím zajistíte pravidelnost hotového výrobku.
Dno misky
Nejprve si natrhejte dostatek trávy. Trhejte ji co nejdelší, s kratší trávou to také jde, ale víc se nadřete a výsledek nebude tak hezký. Odstřihněte kořeny.
Vezměte trs trávy a konec od země trochu „požmoulejte“ v rukách, aby byl poddajnější. Trávu zatočte jedním směrem a asi 10 cm konce nahusto omotejte nití. Vymotejte kus nitě a navlékněte na jehlu. Pokud máte džínovou nit, stačí šít jednou nití, pokus používáte nit tenkou, je lepší ji zdvojit.
Omotaný konec co nejvíce natěsno stočte do šneka a další – už neomotanou – část trsu dál točte v ruce stejným směrem a zároveň omotávejte kolem středu. Jehlu veďte částí trsu, která je ve středu.
Nití omotejte další vrstvu trávy a jehlu opět zapíchněte zespoda do středové vrstvy jen kousek od původního vpichu.
Takto budete omotávat další vrstvy trávy, přičemž jehlu vždy povedete předchozí vrstvou a omotáte jí poslední vrstvu. Jednotlivé nitě, kterými omotáváte, by neměly být přílič daleko od sebe (max. 2 cm), aby výsledná miska držela pevně pohromadě. Motejte tak dlouho, až bude výsledek tak velký, jak chcete mít velké dno misky.
Přidávání trávy
Ještě než se pustíme do stěny misky, podíváme se na to, jak přidat trávu.
Jakmile Vám zbývá zhruba 15 cm trávy, je dobré přidat další. Vezměte další trs a jeho konce vložte mezi stébla končícího trsu. Snažte se o to, aby nová stébla byla uvnitř končícího trsu a nevyčnívala ven.
Takto vložený nový trs společně s tím končícim opět zatočte v ruce (dodržujte stejný směr).
Stěna misky
Jakmile máte dno dostatečně velké, pokračujte v přidávání dalších vrstev, ale už je rovně za předchozí vrstvu, nýbrž lehce nad ni (nahoru). Tím vytvoříte postupný vzestup stěny.
Takto pokračujte, až bude mít miska požadovanou výšku.
Zakončení
Jakmile bude miska dostatečně vysoká, ujistěte se, že má stěna všude stejnou výšku. Konec trávy zatočíte, ale nepokračujete ve vrstvě, konec vložíte na vnitřní stranu stěny misky a přišijete.
Miska je hotová. Pokud má spoustu trčících stébel, ostřihejte je. A pokud chcete k misce i pokličku, čtěte dál.
Poklička
Pokličku vytvoříte stejným principem, jen začátek se liší. Nachystejte si trs trávy a zahruťte v ruce. Tentokrát konce neovazujte nití, nýbrž je přeložte napůl tak, jak vidíte na fotce. Ovažte nití pár centimetrů pod přehybem.
Trs dál kruťte v ruce a otáčejte okolo přehybu.
Jednotlivé vrstvy k sobě přišívejte stejně, jako jste to dělali u dna misky.
Poklici občas přiložte na misku, abyste ověřili její velikost.
Jakmile poklička na misku hezky padne, zakončíte trs trávy tak, že ho zatočíte a přišijete na spodní stranu pokličky. Přebytečnou trávu ustřihněte.
Nakonec ještě ustřihněte konec prvního trsu, který trčí uprostřed pokličky dolů. A máte hotovo.
Co dál?
Misku můžete používat jako dekoraci nebo do ní něco dát. Můžete ji také nechat uschnout, bude pak připomínat košík. Čím pevněji jsou trsy trávy zkroucené a čím hustší jsou stehy, tím lépe bude miska i po usušení držet tvar.