Taky jste měli jako děti krabičku na poklady? Já jsem jich měla hned několik a ukládala jsem si do nich vzácnosti jako první lístek do kina (s rodiči), kamínky z první cesty k moři a další věci, které mi dnes připomínají dětství. Starší dcera mi dorůstá do věku, kdy začíná mít přesně tyhle krabičky ráda a chtěla jsem, aby měla jednu osobní ode mě. Šípková krabička se ukázala jako trefa do černého, takže pokud máte doma malou holčičku nebo kluka, kteří by rádi podobný dárek, inspirujte se mým návodem.
Krabička je plechová od bonbónů z Lidlu, ale můžete použít jakoukoliv jinou. Důležité je, aby snášela troubu a teplotu okolo 130°C. Materiál zdobení je polymerová hmota a barvy jsou akrylové. A uprostřed víčka je zrcátko, což je něco, co ocení obzvlášť holčičky.
Pokud hledáte další nápady na vlastnoručně vyrobené dárky, nakoukněte sem.
Table of Contents
Co budete potřebovat
- krabička
- kulaté zrcátko
- polymerová hmota
- akrylové barvy
- štětec
- bezbarvý lak ve spreji
- modelovací náčiní (nemusíte mít profesionální nástroje, stačí cokoliv, co máte doma)
- váleček
Polymerových hmot najdete na trhu hned několik, takže záleží na vás, kterou preferujete. Tahle šípková krabička je z cernitu, který je občas docela tuhý a musíte ho dobře promnout v rukách, mně ale jeho tvrdost vyhovuje. Určitě seženete i profesionálnější hmoty, měkčí hmoty…něco málo o polymerových hmotách si můžete přečíst tady.
Dají se také sehnat barevné, to potom samozřejmě odpadá krok s barvením. Já ale barvím ráda a zrovna tady mi výsledek přijde takový přirozenější.
Šípková krabička – jak na to
Modelování
Kousek hmoty rozválejte na plát o tloušťce asi 3 mm a položte na něj krabičku víčkem.
Podle víčka vykrojte základ, který víčko pokryje.
Pokryjte vrch víčka a okraje uhlaďte.
Doprostřed položte zrcátko.
Rozválejte kousek hmoty do delšího hada a potom ho rozplácněte, abyste získali pásek, který pokryje okraje zrcátka. Pokryjte jím okraje zrcátka a uhlaďte hmotu tak, aby nebyl poznat přechod.
Šípkové lístečky vytvoříte jednoduše v ruce a žilky uděláte nejlépe nožíkem.
Rozválejte si tenoučký proužek, který položte na základ tam, kde budete chtít mít větvičku s lístečky. Na jeden konec větvičky položte lístek.
Další lístky umístěte po stranách větvičky.
Větviček s lístky můžete udělat více v různých velikostech.
Další na řadě jsou šípky. Já je dělám z jednoho kusu. Jednoduše si vyválejte kratší oválek, který dalším válením zúžíte na jednom konci. Pak nožem udělejte rýhu na úzkém konci, tím oddělíte část šípku, která bude později černá.
Šípky rostou po menších trsech, proto si nejdříve vyválejte větší větvičku a pak z ní menší stonky vedoucí k jednotlivým šípkům. Na jejich konce položte šípky.
Takhle vypadá napojení větvičky na stonky šípků.
Na růži vykrojte pět obyčejných tvarů nožem, to budou okvětní lístky.
Plochým nástrojem vytvarujte vrchní stranu lístků.
Okvětní lístky položte do kruhu a ještě trochu vytvarujte prsty.
Na vnitřek květu nejdříve vyválejte několik tenkých a krátkých pásků hmoty.
Ty pak přiložte na drobnou kuličku. Já to dělám tak, že si proužky položím do sloupečku za sebe na podložku a jakmile si vyválím kuličku, koulím s ní po sloupečku a proužky se na ni nalepí, jako se nalepí třeba sníh, když děláte sněhuláka a koulíte kouli.
Na konec každého proužku přiložte ještě malinkatou kuličku a vše umístěte do středu okvětních lístků.
Pečení
Před pečením si na zrcátko položím kousky papíru a zakryju ho.
Cernit se peče asi 30 minut na 110 – 130 °C. U každé hmoty je postup trochu jiný, takže čtěte návod. Po upečení nechte hmotu vychladnout. Po vychladnutí můžete hmotu dokonce i brousit.
Barvení
Nejdříve namalujte základ, barvy jsou samozřejmě na vás, já jsem chtěla přírodní barvy, podklad je tedy hnědý.
Zbytek barev vidíte, lístky jsou ještě vystínované.
Vše přelakujte bezbarvým lakem, sejměte papíry ze zrcátka a přeleštěte ho. Šipková krabička je hotová!
Tady máte ještě pár detailů: