Návody Výtvarka

Škrabací papír

Škrabací papír je mezi dětmi hit. Věděli jste, že si ho snadno vyrobíte doma? A že si ho dokonce mohou vyrobit samy děti?

škrabací papír

Papír potažený černou vrstvou, kterou seškrabujete ostrým předmětem a pod ní se ukrývá barevná vrstva. Seškrabávací papír se teď prodává všude možně dokonce s předem vyskrábnutými obrysy obrázků.

K jeho výrobě potřebujete jen pár věcí a potom cokoliv, co použijete jako škrabátko – například jehla, větvička, které nožem naostříte špičku, nebo škrabátko z koupeného bločku se škrabacím papírem. Větši děti si škrabací papír zvládnou vyrobit bez problémů samy. Princip je podobný jako při výrobě mého Valentýnského stíracího přání, vlastně jednodušší, protože tady odpadá krok s lepením izolepy.

Vytunit tento návod mi chvíli trvalo, především co do poměru barvy a jaru a techniky nanášení barvy. Pro případ, že byste chtěli experimentovat, napíšu ke krokům své postřehy.

škrabací papír

Pokud vám spíš než fotky vyhovují fotonávody, tady je video:

 

Co budete potřebovat

  • voskovky nebo olejové pastely
  • tvrdý papír
  • černou akrylovou barvu
  • jar
  • plochý štětec
  • škrabátko

škrabací papír

Škrabací papír – návod

Papír doporučuji položit na podložku, abyste ochránili stůl před barvami. Zde používám papír velikosti A5.

Jednou barvou voskovky vybarvěte malou část papíru.

Přidejte další část vybarvenou jinou barvou.

Dbejte na to, aby nikde nezůstala bílá místa, ani tam, kde jedna barva přechází ve druhou.

škrabací papír

Vybarvěte celý papír. Potom je dobré ještě papír kousek po kousku přejet prstem a barvy trochu rozmazat.

škrabací papír

Můžete použít i kresby malých dětí, které jen dokreslíte tak, aby byl celý papír barevný.

Potom smíchejte černou akrylovou barvu a jar v poměru 1:2. Tři lžíce celkem (1 lžíce barvy a 2 lžíce jaru) stačí na 3-4 papíry o velikosti A5.

Tip 1: Je možné, že pro různé značky akrylových barev může být vhodný různý poměr. Já jsem zkoušela dvě značky černé akrylové barvy a u obou se mi osvědčil tento poměr. Při poměru 1:1 se vrstva škrábala o hodně hůř. Zkoušela jsem také tabulovou barvu, která se mi na tento projekt neosvědčila.

Tip 2: Barvu s jarem míchejte lžící a pomalu, abyste co nejvíce zamezili vytvoření bublin. Při míchání štětcem se vytvoří více bublin. Bubliny, které dostatečně rychle neprasknou a zaschnou, vytvoří na papíru malé „krátery“, povrch papíru bude hrubý a půjde hůř škrábat.

škrabací papír

Směsí začněte papír potírat. Dodržujte stejný směr. Taky chceme, aby byla vrstva co nejvíce rovnoměrná, takže čím větší plochý štětec použijete, tím lépe to půjde.

škrabací papír

Nabarvěte celý papír, nechte pár minut zaschnout a pokud si všimnete, že se na papíře tvoří šmouhy a štětec nechal drobné proužky nenabarvené, naneste na tato místa opět tenkou vrstvu. Potom papír na 24 hodin odložte, aby vše pořádně proschlo.

Tip 1: Zkoušela jsem barvu nalít doprostřed papíru a rozetřít štětcem. Při tomto postupu se vytvořilo také hodně bublin. Jako prevence bublin se mi nejvíce osvědčilo pomalé nanášení barvy co největším plochým štětcem. I při tomto postupu jar ve směsi malé bublinky vytvoří, ale tyto v procesu schnutí rychle prasknou a barva bude mít šanci se na povrchu papíru pěkně zarovnat.

Tip 2: Neosvědčilo se mi nanášet druhou vrstvu na celý papír, proto doporučuji potřít jen místa, která to potřebují.

Jakmile je papír úplně suchý, máte hotovo a můžete škrábat. Pokud nemáte škrabátko na škrabací papír, můžete použít cokoliv jiného s ostrou špičkou. Můžete také například nožem naostřit větvičku nebo jídelní hůlku.

škrabací papír

Vrchní černou vrstvu škrabátko seškrábne a výrazné barvy voskovek zůstanou. Barvy jsou krásně syté, sytější, než vidíte na fotce. Pokud nechcete vytvářet stále nové papíry, stačí celou černou vrstvu seškrábat a papír znovu nabarvit.

Mohlo by se vám také líbit...