Máte skořápky z vajíček a nevíte, co s nimi? Vyrobte si křídu!
Kdo z nás v dětství nečmáral křídou po chodníku? U nás patří křída k základní výbavě dětí od jara do podzimu. Ať už s ní dětičky tvoří obrázky nebo panáka na skákání, je to jednoduše zdroj zábavy za pár kaček.
A i když křída stojí pár korun, proč si ji nevyrobit doma? Pokud máte doma skořápky z vajíček, mlžete si nejen udělat vlastní křídy, ale při jejich výrobě si navíc děti užijí zábavu s modelováním. Mimochodem, pokud rádi modelujete, mám také návod na Domácí modurit.
Table of Contents
Jak domácí křída kreslí?
Jedním slovem – dobře. Z obchodu už jsme měli křídy různé kvality, od opravdu výborných po tak mdlé barvy, že po nakreslení nešla rozeznat růžová od modré. Domácí křída (alespoň ta naše) je rozhodně konkurencí alespoň některým křídám z obchodu. Je spíš tvrdší a ne vždy s ní jdou nakreslit detaily tak, jak by si člověk představoval, ale i tak jsme s ní spokojení.
Pro účely tohoto návodu jsem udělala 5 kříd z hnědých skořápek, z nichž jsou čtyři obarvené gelovým potravinářským barvivem a jedna je bez barviva. Jak můžete vidět, křídy s potravinářským barvivem kreslí hezky, dokonce i bílá křída z hnědých skořápek je velmi obstojná.
Co budete potřebovat
Na jednu křídu
- skořápky ze 4 velkých vajec (nejlépe bílých, ale i hnědá mohou být)
- 1 lžička hladké bílé mouky
- 2 lžičky horké vody
- potravinářské barvivo (o jiných napíšu něco níž)
- hmoždíř nebo mlýnek na kávu
Barviva
Křída se dá obarvit různými barvivy. Obecně je lepší používat bílé skořápky, obzvlášť na bílé křídy. Ale i s hnědými skořápkami si křídy vyrobíte snadno. Ja křídy barvím potravinářskými barvivy v gelu proto, aby naše křídy byly kompletně poživatelné – moje nejmladší dítko je totiž schopné jednou křídou kreslit a druhou k tomu přikusovat.
Skvělou alternativou jsou temperové barvy, se kterými křída kreslí o něco lépe, barvy jsou sytější, ale asi tušíte jejich nevýhodu – rozhodně se nehodí na křídy pro malé děti, které by je mohly strčit do pusy.
Vodové barvy jsou taky docela dobrá volba, pokud jsou v konzistenci pasty (prodávají se v tubě jako tempery). Akrylové barvy vhodné nejsou.
K barvení křídy můžete použít také potravinářské barvy v prášku a přírodní barviva, jako je kurkuma nebo skořice. Křídy ale budou potřebovat více vody a neobarví se tak rovnoměrně jako s gelovými barvivy.
Křída z vaječných skořápek – návod
Skořápky vymyjte a zbavte je blány.
Nechte je pořádně proschnout. Při dalším kroku by na nich neměla být ani kapka vody.
Poté je dejte do hmoždíře a rozdrťte na jemný prach.
Podstatně snadněji toho docílíte, když skořápky rozmixujete v elektrickém mlýnku na kávu. Pro jistotu je ještě prosijte jemným sítkem.
Do misky naberte jednu vrchovanou lžíci rozemletých skořápek. Přidejte jednu lžičku mouky a dvě lžičky horké vody. Zamíchejte, přidejte barvivo a opět zamíchejte.
Vzniklou pastu pořádně prohněťte v rukách a vyválejte do tvaru křídy.
Můžete také válet v papírovém ubrousku, křída bude mít hladší povrch.
Křídu položte na suché místo a nechte schnout 2-3 dny, až bude úplně suchá a tvrdá. Než ji začnete používat, lehce ji stiskněte mezi prsty. Pokud je i jen malinko měkká, nechte ji ještě den schnout.
Křída ve formě
Křídu můžete místo válení také udělat do formy. Budete k tomu potřebovat jen kousek tvrdého papíru (např. z obalu konzervy), nůžky a lepicí pásku.
Papír stočte do ruličky tak velké, jak tlustou chcete křídu.
Odstřihněte a slepte páskou.
Pokud chcete kříd víc, samozřejmě budete potřebovat víc ruliček.
Místo válení v rukách můžete směs napěchovat do formy, kterou jste si vyrobili. Po naplnění nezapomeňte pořádně zatlačit, aby byla forma naplněná rovnoměrně.
Nechte křídu dva dny schnout v téhle formě, pak ji nastřihněte, vyjměte křídu a nechte ještě den proschnout mimo formu.
A pak už můžete kreslit a kreslit a kreslit!
Pokud se vám tento návod líbil, nakoukněte na další v kategorii Výtvarka.