Miniatura domku inspirovaná legendárním příběhem Heidi, děvčátka z hor.
Mám moc ráda příběh Heidi od Johanny Spiry. Možná jsme nečetli knížku, ale skoro určitě jste viděli některou z filmových nebo seriálových adaptací. Mně se ze všech nejvíc líbila ta nejnovější z roku 2015 s Anuk Steffen v hlavní roli. A právě tento film mě inspiroval k vytvoření miniatury domku, ve kterém Heidi s dědečkem žili.
Nejde o moji první miniaturu v oříšku, mám za sebou už Miniaturní spíž v oříšku, takže tohle je můj druhý výtvor. Tento se bude lišit mimo jiné zavíráním.
Table of Contents
Co budete potřebovat
- polymerovou hmotu v různých barvách, zejména hnědou, šedou, zelenou, metalickou černou (já jsem použila Cernit)
- akrylovou nebo silikonovou podložku
- hladký váleček
- nůž
- modelovací nástroje (případně cokoliv z domácnosti, co vám poslouží jako modelovací nástroje)
- 2 půlky skořápky vlašského ořechu
- epoxydové lepidlo
- lepidlo na polymerovou hmotu
- 15 cm kožené šňůrky
Pokud nechcete zavazovat ořech na šňůrku a chcete kování jako v případě spíže v oříšku, budete potřebovat také:
- miniaturní zavírání (moje má 8 mm)
- miniaturní vrták (asi 1 mm)
- jemný šmirglpapír
- šperkařské štípačky
Domek Heidi (Miniatura v oříšku) – Návod
Připravit příšek
Pokud chcete na zavírání oříšku použít miniaturní kování, postupu tady, potom se vraťte do tohoto návodu. Pokud použijete kování, budete pracovat od začátku se spojenými skořápkami. Já budu na domečku Heidi pracovat s každou půlkou zvlášť a potom přidám šňůrku na zavazování.
Nejdříve jsem rozválela kousek světle hnědé hmoty na tenkou vrstvu. Tu jsem pak postupně vtlačila na vnitřní stěny obou půlek. Skalpelem jsem odřízla přebytečnou hmotu a potom jsem lehce poškrábala (zase skalpelem) povrch hmoty, aby působil víc jako dřevo.
Podlaha a police
Na dno obou skořápek jsem dala kousek šedé hmoty a uhladila. Tady je potřeba dávat pozor na to, aby hmota nepřečuhovala přes skořápku, protože pak by oříšek nešel zavřít.
Z tenké vrstvy tmavě hnědé jsem vyřízla dva obdélníky dostatečně velké na to, aby pokryly šedou hmotu. Skalpelem jsem do obou kousků hnědé naznačila dřevěná prkna.
Tuhle vrstvu „prken“ jsem položila na šedou vrstvu a uhladila.
Potom jsem v šedé hmotě vytvořila texturu kamenů. Nejprve jsem jejich obrysy načrtla skalpelem, potom jsem je hlouběji vyryla tupým špičatým nástrojem.
Potom jsem si vytvořila další obdélník dřevěné podlahy, který jsem připevnila do horní poloviny jedné skořápky. Okraje podlahy jsem přitlačila do vrstvy, která zevnitř pokrývá skořápku, potom jsem je uhladila.
Vše jsem upekla – pečte vždy podle instrukcí k dané hmotě. Já používám Cernit a pekla jsem 30 minut na 120 °C.
Stůl a židle
Teď přichází na řadu lepidlo na polymerovou hmotu. Je daleko praktičtější upéct části věci a poté je přilepit k sobě, když hrozí, že se při skládání k sobě pokřiví. U téhle miniatury se mi věci křivily hlavně při vkládání do oříšku, přecejen je všechno malinké a bylo potřeba věci chytit pinzetou. Proto bylo rozhodně lepší některé části nejdřív upéct, potom slepit.
Na židle i stůl jsem si nejprve vytvarovala základní desku – asi 1 x 1 cm na stůl a 0,5 x 0,3 cm na židle (židle budou dvě, protože dědeček se rozhodl si Heidi nechat a vyrobil pro ni židli, pamatujete?).
Všechny desky jsem lehce poškrábala, aby působily jako dřevo. Potom jsem ručně vymodelovala opěradla židlí a postavila je kolmo na sedací desky.
Z vyválené hmoty jsem uřízla 4 delší nohy stolu a 8 kratších noh pro židle.
Všechny části jsem upekla, potom jsem přilepila nohy ke stolu a židlím a opět zapekla.
Pícka a dřevo
Dědeček má ve filmovém domečku docela velkou pec, já jsem se rozhodla pro podstatně menší, která vlastně působí spíš jako ohniště.
Z hnědé hmoty jsem vymodelovala oválný základ, na který jsem dokola nakladla droboučké úlomky šedé, které představují kameny.
Na výrobu polínek jsem rozválela natenko kousek tmavě hnědé a na něj položila proužek světle hnědé. Vše jsem zabalila a ještě rozválela na tloušťku asi 1 mm. Povrch jsem poškrábala a vše nahrájela na asi 8 mm dlouhá polínka.
„Ohiště“ jsem umístila do spodní části skořápky ke zdi a polínka položila na něj.
Z metalické černé jsem udělala malý kotlík a položila ho na polínka.
Dědeček měl v chaloupce také několik kožešin. Jednu jsem vyrobila z černé placičky, do které jsem dělala málé zástřižky úplnou špičkou skalpelu a trochu je zvedala. Kožešinu jsem položila na podlahu a na ni potom další polínka.
„Pokojík“ Heidi
Asi víte, že Heidi neměla klasický pokoj, nýbrž spala na sýpce, kde se skladovalo seno. Právě proto je v jedné skořápce extra podlaha.
Natenko jsem vyválela světle zelenou a skalpelem odkrajovala co nejtenčí proužky.
Ta jsem jako stébla sena pokládala na horní podlahu.
Pak jsem z tavě hnědé hmoty ještě vyrobila žebřík…
…a umístila ho tak, aby vedl z kuchyně na sýpku.
Do kuchyně jsem ještě přidala bílý krajáč na mléko.
Všechno jsem zapekla.
Jídelna
Druhá skořápka bude celá jídelní kout.
Přilepila jsem stůl a židle a nad ně umístila ještě malou dřevěnou poličku a na ni malý hrnec.
Heidi a dědeček často jedli výrobky k kozího mléka, proto jsem na stůl přidala kozí sýr. Dále jsem přidala chleba, který je světle hnědý oválek zabalený v tmavě hnědé vrstvě. Když se pak chléb rozkrojí, je vidět světle hnědý měkký vnitřek v tmavě hnědé kůrce.
A potom jsem vše zapekla.
Připevnění provázku
Šňůrku jsem přeložila napůl, po obou stranách přeložení potřela trochou epoxydového lepidla a vložila mezi půlky skořápky. Potom jsem obě půlky šňůrky ještě přilepila trochu na zadní stranu skořápek.
A bylo hotovo, teď šel oříšek už zavázat.