Dárky Modelování

Hororový obal na deník – modelování z polymerové hmoty

Je libo trochu fantasy a hororu? Pokud ano a jste náhodou ještě fanoušky H.P. Lovecrafta, tenhle hororový obal na deník by mohl být něco pro vás. Pokud byste si ho snad rovnou chtěli pořídit, najdete ho tady, nebo mi můžete napsat na profil Tvořivé mámy na facebooku. Tenhle návod je zaměřený především na část, která se týká modelování z polymerové hmoty, ale následně vysvětlím také pečení a barvení

 

 

 

 

 

Modelování z polymerové hmoty je zábava, rozhodně se ho nebojte. Polymerová hmota neschne na vzduchu, takže snadno předěláte to, co se vám nepovedlo. Otevřenou nepoužitou hmotu ale skladujte v uzavřené nádobě, protože na vzduchu přecejen trochu ztuhne a dá pěkně zabrat ji zase rozvláčnit.

Materiál

– polymerová hmota

– barvy (nejlépe akrylové, ale pokud máte doma jiné, vyzkoušejte, zda vám na upečeném výrobku budou držet)

– lak ve spreji

– malé kulaté štětce

– deník: můj má rozměry 15 x 12 x 3 cm, je ručně vázaný v kožence, recyklovaný papír, cop jako záložka a dvě šňůrky na zavazování

– nástroje pro práci s hmotou: já jsem použila profesionální nástroje z nerezu i plastové dekorační nástroje na dorty. Můžete použít doslova cokoliv, co vám leží například v kuchyni.

– váleček

– nůž

– pravítko

– podložka (například silikonová)

– dvousložkové lepidlo

Jak na hororový obal na deník

Základ a zuby

Nejprve jsem si vyválela z polymerové hmoty placku asi 3 mm tenkou a poté jsem z ní vyřízla obdélník o stejné velikosti jako horní strana vazby deníku. Nebo vlastně jen o malinko méně (pár milimetrů).

Pak jsem se pustila do zubů. Z kousku polymeru jsem vyválela kuličku, z ní pak váleček a na jednom jeho konci jsem vyválela špičku. Každý zub jsem zahnula trochu jinak.

Zuby jsem postupně umisťovala do kruhu ve středu základu. Spodní část zubu jsem plochým nástrojem trochu rozetřela do základu, aby se zub se základem lépe spojil.

Poté jsem okolo každého zubu omotala tenkého hada v místě, kde se zub napojuje na základ. Hada jsem rozmáčkla plochým nástrojem a vetřela ho do zubu i do základu.

Zuby jsem udělala různě velké a různě tvarované a jak vidíte, vytvořila jsem z nich nepravidelný kruh.

Dásně

Na dásně jsem nejdřív vyválela váleček, ten jsem pak rozplácla a olemovala jím zuby jako celek.

Pásek hmoty jsem mírně zatlačila mezi zuby.

Kovovým nástrojem jsem pak do dásní na mnoha místech zatlačila, aby měly trochu zkrabacenou texturu.

Nakonec jsem plochým nástrojem dáseň u každého zubu trochu odchlípla.

Chapadla

Na chapadla jsem vyválela hady, které jsem směrem k jednomu konci vyválela tenčí. Celé chapadlo jsem rukou trochu zploštila.

Na chapadla jsem položila malé kuličky jako budoucí přísavky.

Nejprve jsem je trochu přitlačila na chapadlo a poté jsem do nich tenkým nástrojem s drobnou kulatou špičkou udělala dírku.

Každé chapadlo jsem vytvarovala trochu jinak.

Chapadla jsem položila kolem „úst“. Zde vidíte chapadlo ještě bez přísavek, zkoušela jsem délku.

Položila jsem celkem 8 chapadel a jejich konce spojené se základem rozetřela stejně jako v případě zubů. Pak jsem takovým tím špičatým zubařským nástrojem chapadla poškrábala, aby jejich povrch nebyl hladký.

Bradavice a dokončení

Plochým oblým nástrojem jsem na základě vytvořila tuhle texturu.

Udělala jsem kuličky o něco větší než přísavky a položila je v několika dvou a tříčlenných skupinách na základ. Každou kuličku jsem promáčkla plastovým cukrářským nástrojem s kuličkou na konci. Tím vznikly tvary, kterým říkám bradavice. Některé z nich jsem ještě zmáčkla prsty, aby nebyly všechny pravidelně kulaté.

Tady je ještě pohled na skupinu tří bradavic.

Pečení a barvení

Celý výrobek jsem dala na plech vyložený papírem na pečení a pekla 30 minut v troubě předehřáté na 130 °C. Před barvením jsem nechala hmotu úplně vychladnout.

Normálně bych nezačala barvením základu, ale nemohla jsem se rozhodnout, jak budou vypadat chapadla, tak jsem začala s malováním vody a doufala, že mě to přivede k nápadu na barvy chapadel. Nejprve jsem základ nabarvila tmavě modrou.

Zatímco barva zasychala, pustila jsem se pomalu do chapadel. Namíchala jsem si světle růžovou a hodně ji naředila vodou. To stejné jsem udělala se světle modrou a světle šedou. Každé chapadlo jsem rychle potřela světle růžovou a dokud byla ještě tekutá, nechala jsem v ní rozpít světle modrou a u kořenů chapadel ještě šedou.

V této fázi chapadla vypadala barevně asi jako duhové kuličky. To rozhodně není ideální, když chcete vytvořit nechutné krvelačné monstrum. Takže jsem barvu nejprve nechala zaschnout a poté si namíchala hodně ředěnou červenou (víc vody než barvy) a chapadla jsem touto barvou potřela po celém povrchu. To jim dodalo ten správný šmrnc „masa“.

Přísavky jsem potřela stejně vodovým roztokem tmavě fialové.

Bradavice jsem nejprve nabarvila červeně a poté je potřeba již zmíněnou ředěnou tmavě fialovou.

Zuby jsem barvila, když schnuly barvy na chapadlech. Monstrum prostě nemůže mít bílé zuby, takže jsem si namíchala bílou s trochou okrové – to je základní barva zubů tohohle netvora. Směrem od kořene zubu nahoru jsem potom nanášela nepravidelnými čárami štětce lehce tmavší odstín okrové. Když obě barvy zaschly, kompletně suchým štětcem jsem ve stejném směru přidala hnědou.

Dásně jsem nabarvila krvavě červenou.

Nakonec jsem dokončila základ. Nepravidelně jsem ho potírala různými odstíny tmavě zelené a černé. Vše jsem přelakovala sprejem.

Připevnění k deníku

Monstrum jsem k deníku připevnila dvousložkovým lepidlem. Raději bych bývala pracovala přímo na deníku, ale desky se hodně hýbaly a práce by mi ujížděla pod rukama.

Takhle tedy vznikla příšera z hlubin! Jak se vám moje modelování z polymerové hmoty líbilo?

Jste fandové hororu? Pak musíte vidět můj dort ve tvaru lidského srdce a také mozkový dort!

Mohlo by se vám také líbit...