Modelovací čokoláda je ideální pro zdobení dortů, protože nejen krásně vypadá, ale také skvěle chutná.
Modelovací čokoláda je úžasný cukrářský vynález – potáhnete s ní dort, vytvoříte jedlé ozdoby a narozdíl od fondánu nemá modelovací čokoláda pouze chuť cukru, nýbrž chutná opravdu čokoládově. Její výroba je jednoduchá a vytvoříte s ní v domácích podmínkách a bez speciálního náčiní dorty hodné nejedné cukrárny. Kromě receptu bych vám ráda předala i pár tipů na práci s čokoládou.
Modelovací čokoláda – co z ní vytvořit
Modelovací čokoláda se hodí na téměř jakékoliv dortové dekorace. Nehodí se na potahování dortů, i když nemožné to není.
Tady je pár mých dortů ozdobených modelovací čokoládou: Dort Obří růže byla především obří výzva, na Totoro dortu byl každý kousek dekorace z čokolády a Tučňáčí dort byl už docela hračka. Pak mi modelovací čokoláda posloužila také na realistický dort Lidského srdce a mozku, no a také na tenhle Krvavý valentýnský dort.
Co budete potřebovat
Na přibližně 1400 g modelovací čokolády budete potřebovat:
- 1200 g bílé čokolády
- 250 ml sirupu (kukuřičný, rýžový, agávový…)
- cukrářskou barvu, pokud chcete barevnou čokoládu
Modelovací čokoláda – jak na to
Čokoládu nejdříve musíte rozpustit ve vodní lázni. Dejte vařit vodu v kastrólu. Bílou čokoládu rozlámejte na kousky a dejte do větší kovové nebo skleněné mísy. Mísu s čokoládou dejte do kastrólu s vaříci vodou (nebo spíš nad něj), aby se čokoláda rozpouštěla, ale aby se nesmíchala s vodou. Rozpouštění provádějte na malém ohni a čokoládu odstavte ještě než bude kompletně rozpuštěná. Promíchávejte gumovou špachtlí.
Druhý způsob je rozpustit jen polovinu čokolády a pak do ní vmíchat nerozpuštěnou čokoládu už mimo plotnu.
Při odstavení by v čokoládě měly stále být hrudky, ty se rozpustí i po odstavení čokolády z plotny.
Poté zahřejte sirup na přibližně stejnou teplotu jakou má čokoláda. Stačí na to přibližně 20 vteřin na nejvyšší teplotu v mikrovlnné troubě, ale pozor, je to velmi individuální. Můžete si pořídit digitální teploměr, je to skvělá investice nejen do cukrářského tvoření a usnadní vám spoustu práce. Do sirupu vmíchejte barvu. Nezapomeňte, že sirup poté smícháte s čokoládou a barva bude světlejší, sirup tedy musí být tmavší než je vámi zamýšlená výsledná barva čokolády.
Obarvený sirup nalijte doprostřed rozpuštěné čokolády a silikonovou stěrkou co nejrychleji promíchejte. Čokoláda začne velmi rychle houstnout, zkuste mít vše smíchané v jednolitou hmotu za méně než 1 minutu. Správně hustá čokoláda se bude při míchání snadno odlepovat od stěn mísy. Nemíchejte příliš, jakmile bude čokoláda tuhá, přestaňte s mícháním.
Čokoládu zabalte do folie a můžete buď hned používat nebo nechat uležet. Čokoláda ztuhne, pro pozdější použití je potřeba ji pořádně prohníst v ruce nebo malinko zahřát v mikrovlnce.
A teď už ke slíbeným tipům, aby byla modelovací čokoláda opravdu top:
- Pokud chcete čokoládu více barev a nechce se vám každou barvu dělat zvlášť, postupujte následovně: v bodě 3 nepřidávejte do sirupu barvu. V bodě 6 čokoládu před hnětením rozdělte na požadované díly a barvu vmíchejte přímo do čokolády. Budete muset hníst o něco více, abyste dosáhli jednotné barvy.
- Opravdu vám doporučuji pro válení čokolády používat silikonovou podložku a silikonový váleček, čokoláda bude hladká, bude se méně trhat a nechytne žádný nežádoucí vzorek.
- Pokud máte čas, nechte čokoládu v lednici ustát přes noc, bude se vám s ní lépe pracovat.
- Pokud je čokoláda na vyválení přecejen příliš tuhá, můžete ji změkčit několikavteřinovým ohřátím v mikrovlnce na nízkou teplotu.
- Rozválený plát čokolády lehce přejeďte prsty či dlaní. Čokoláda lehce pustí tuk a její povrch bude hladký a lesklý.
- Pokud se vám po rozválení na čokoládě objeví bubliny, udělejte to samé co v tipu 5. Pokud se vám bubliny odrolily, přejeďte těsto zlehka válečkem a nově vzniklé bubliny zkuste rukou uhladit jiným směrem.