Jedno přísloví říká, že nikdo ještě nezbohatl šetřením. To je sice pravda, ale věřím tomu, že je dobré umět něco ušetřit a vytvořit si doma takový nouzový fond. Nemusíte si hned schovávat úspory do matrace, ale mít doma hotovost pro strýčka příhodu se prostě hodí. Tady je pár úpkně základních tipů, jak si takový nouzový fond založit.
Table of Contents
1. Prodejte, co nepotřebujete
Válí se vám doma sedátko po mimču, které už dávno odrostlo a vy jste se ještě nedostali k tomu, abyste se ho zbavili? Co ta svítilna na běh ve tmě, kterou jste nakonec vůbec nepoužili? Spoustu z nás má doma něco (a někdy víc než jen něco), co nepotřebuje, nepoužívá a je to stále v dobré nebo dokonce i perfektní kondici. Výhodou dnešní internetové doby je to, že o sobě můžete dát snadno vědět a spojit se se zájemci z druhého konce republiky. Máme tu servery jako Bazoš, Marketplace na Facebooku a sBazar, kde můžete prodávat cokoliv, Vinted, kde udáte oblečení, bazary na nejr§znějších serverech pro maminky a pokud jste trochu více zběhlí s komunikací s cizinci a nebojíte se prodeje do zahraničí, můžete zkusit prodej přes eBay.
Pokud máte trochu více času, můžete se přihlásit na bazar, které se konají po celé republice. Některé jsou zaměřené na dětské oblečení a hračky, jiné na zajímavé oblečení.
2. Přivydělávejte si z domova
Když trošku pobrouzdáte na internetu, narazíte na nabídky nenáročné práce z domova. Někdy jde o lepení obálek, jindy o sešívání plyšáků. Někdo nad podobným přivýdělkem sice ohrnuje nos, ale je to většinou nenáročná práce, kterou můžete dělat i jednorázově nebo po krátkou dobu a přidat tak pár stovek nebo i tisíc do svého fondu.
Další volbou může být například roznos letáků.
Pokud máte tvořivého ducha nebo vás baví nějaké řemeslo, můžete doma šít, truhlařit nebo cokoliv jiného (nezapomeňte si však hlídat daňové podmínky a případně si zřídit živnostenský list). Jako finance do začátku vám pomůže bod 1 😉
3. Odpusťte si, co nepotřebujete
Kávička ve městě, pivo po práci, věneček v cukrárně každé pondělí…netvrdím, že by se měl člověk vzdát všech požitků, přece jen si ten život musíme taky užívat. Pokud ale potřebujete relativně rychle nashromáždit trochu hotovosti, zkuste následující: sepište si seznam věcí, které si takhle pravidelně dopřáváte a kolik vás to stojí. A pak si tyto věci (nebo některé z nich) na pár týdnů odpusťte a peníze místo toho vložte do krabice, zavařovačky nebo čehokoliv, kde chcete svůj nouzový fond mít. To stejné můžete udělat třeba při nákupu potravin. Na chvíli vypusťte věci, které nepotřebujete a peníze místo toho odložte.
4. Více vařte
Pokud jste zvyklí si jídlo objednávat a chodit do restaurací a jiných podniků, začněte místo toho více vařit. Pokud nevěříte, že to ve vaší peněžence udělá rozdíl, spočítejte si náklady na vaření a srovnejte je s dovozem jídla a účtenkami z restaurace. Rozdíl můžete opět hodit do zavařovačky.