Kdyby mi to délka titulku dovolila, tenhle šampon růže-meduňka by se jmenoval asi takto: „naprosto úžasný růžovo-meduňkový šampon, který hravě strčí do kapsy šampony z obchodu a úplně vás ohromí“. Jo, tak skvělý je.
Šampony jsou pro mě velké téma, protože mám sice vlasy výborné (díky, mami!), ale se třemi dětmi i tak dostávají zabrat, což mi asi potvrdí leckterá maminka. Ráda bych si svoji hřívu ještě pár desítek let uchovala, proto přemýšlím o tom, v čem ji máchám. Neříkám, že by se nedaly sehnat dobré a zdravé šampony v obchodě, ale když mě to vymýšlení a míchání tak baví! Šamponů už jsem si namíchala pěknou řádku, některé velmi dobré, jiné méně. Poučila jsem se z vlastních chyb a troufnu si říct, že teď už žádný můj šampon nebude nezdar. I přesto mě tenhle velmi překvapil. Po domácích šamponech z mýdla je normální mít pocit tužších vlasů, někdo potřebuje oplachy nebo kondicionér, případně čas na to, si na nový pocit na hlavě zvyknout.
Nic z toho se s tímhle šamponem nestalo! Musím se pochválit – mýdlo, vodu a oleje se mi podařilo smíchat zřejmě v naprosto ideálním poměru, protože nepotřebuju oplach a žádný divný pocit se nekoná! Přesto vám v receptu dám pár doporučení, kdyby to u vás bylo jinak.
Pokud chcete mrknout i na mé další návody a recepty na kosmetiku, najdete je v kategorii Kosmetika a zdraví.
Table of Contents
Šampon růže-meduňka
„Pění? Některé domácí šampony mi nepění…“
Ano, pění. Rozhodně pění dost na to, abyste ho nemuseli vypotřebovat žádné závratné množství na jedno umytí, podle mě je jeho pěnivost naprosto srovnatelná s šampony z obchodu. Já používám úplně stejné množství jako u koupeného šamponu.
Je to „bez chemie“?
Úplně „bez chemie“ šampon není a bezpečnou kosmetiku s obsahem vody bez chemie prostě nevyrobíte, pokud si tedy nechcete vyrobit jen jednu dávku určenou na okamžitou spotřebu. Kosmetika s vodní složkou se musí vždy konzervovat a to nejde přírodní cestou (konzervanty typu extrakt z grepových jader nejsou účinné). Nicméně já používám samozřejmě schválené konzervanty, které běžně používají i výrobci poctivé a zdravé bio kosmetiky.
Cena
Cenově tento šampon nevychází vůbec špatně v porovnání s jinými „bio“ šampony. Cenu samozřejmě můžete hodně ovlivnit tím, kde kupujete přísady (někdy se ceny stejného produktu liší i o desítky korun, v eshopech navíc platíte poštovné…) a cena závisí také na tom, kolik platíte za energie. Uvádím proto jen cenu přísad. Z tohoto receptu mám přibližně 500 g šamponu, přísady mě vyšly na cca 172,- Kč. Ušetřit můžete například na nádobě, šampon můžete skladovat v obyčejné zavařovačce (vymyté horkou vodou a usušené).
Co budete potřebovat
- 10 g olivového mýdla
- 300 g růžové vody
- 8 g kokosového oleje
- 16 g kosmetického glycerinu
- 10 g panthenolu
- 150 g tenzidu coco glucoside
- 5 g konzervantu cosgard
- 5 kapek esenciálního oleje meduňka
- nádobu na skladování šamponu
- nějaké nádobky nejlépe z pevného plastu a také něco na zamíchání
Všechny hodnoty uvádím v gramech, a to i u tekutin. Je to proto, že množství konzervantu počítám procentem z celkové hmotnosti.
Olivové mýdlo používám pro výrobu šamponů nejčastěji, protože mi vyhovuje. Vyrábím si vlastní nebo používám koupené. Růžová voda je známá svými blahodárnými zklidňujícími účinky, pro které se často používá v pleťových vodách. Kokosový olej vlasy vyživuje, zatímco panthenol, který je formou vitamínu B, zabraňuje jejich lámání. Meduňka nádherně voní a zklidňuje mysl, proto ji přidávám ve formě esenciálního oleje. Tenzid potřebujeme k tomu, aby šampon pěnil a konzervant zabraňuje tvorbě plísní a dalších potvůrek, které v kosmetice rozhodně nechceme.
Uvedený poměr funguje mně a troufnu si říct, že bude fungovat tak nějak obecně. Nicméně! Každý máme vlasy jiné kvality a jiných potřeb a je možné, že si recept budete muset trochu upravit, aby vám 100% seděl. Pokud máte sušší vlasy, můžete například přidat oleje. Pokud se vám vlasy naopak mastí rychle, není řešením olej úplně vynechat, spíše použijte jiný, který se – narozdíl od kokosáku – rychle vstřebává a nezanechává mastný film, například mandlový olej. Když ale změníte množství, nezapomeňte podle toho upravit také množství tenzidu a konzervantu.
Jak na výrobu
Mýdlo nastrouhejte do nádoby najemno. Já to dělám tak, že si nádobku postavím na váhu, zapnu váhu a strouhám, až mi displej ukáže 13 gramů. Potom mýdlo zalijte růžovou vodou a zamíchejte. Nádobku postavte do kastrůlku s vodou a dejte vařit, voda ohřeje obsah nádobky a to pomůže mýdlu k úplnému rozpuštění. Nemusíte ohřívat nijak moc, uvidíte, že mýdlo se rozpustí i při mírném zahřátí.
Potom nádobku vyndejte z vody a nechte vychladnout. Přimíchejte olej, glycerin, panthenol, tenzid, esenciální olej a nakonec konzervant. Vše zamíchejte a můžete plnit lahvičku nebo hned použít.
Použití
Šampon používejte jako jakýkoliv jiný. Navlhčete vlasy, naneste šampon a pořádně prodrbejte, ať se napění. Vlasy opláchněte.
Po použití domácího šamponu z mýdla se může stát, že budete cítit, že je něco „jinak“. Většinou to bývá pocit tuhých vlasů, jako byste je namydlili mýdlem. Je otázka, do jaké míry je to ok, protože si vlasy zvykají na zdravější šampón a kdy by vám tento pocit naopak měl napovědět, že tento recept není pro vás a bude potřeba ho upravit. Obecně bych řekla, že lehký pocit tuhých a těžkých vlasů stojí za to, abyste šamponu dali aspoň dva týdny. Pokud vás ale „nový“ pocit na hlavě skutečně obtěžuje, dost často bývá příčinou příliš mnoho mýdla v šampónu. Někdy to ale může být taky něco jiného a nezbyde vám, než to prostě zkoušet s jiným poměrem přísad.
Pokud vás ovšem pálí nebo svědí pokožka hlavy, mohlo by se jednat o alergii na některou ze složek a šampon raději nepoužívejte.
Oplachy, kondicionéry
Jak už jsem psala, po tomto dost možná žádný nový pocit z vlasů mít nebudete, což je skvělé, ale pro případ, že ano, skvěle vám pomůžou oplachy a kondicionéry. Můžete použít kupovaný kondicionér nebo dát do rozprašovače trochu oleje a vlasy jím poprášit. Já bych však doporučila spíš oplachy, nejlepší se mi zdá být jablečný ocet, který stačí jen lehce nanést na vlasy a opláchnout. Můžete taky zkusit bylinkové odvary (meduňka, heřmánek…) – zalijte bylinky horkou vodou, nechte 20 minut odstát a odvarem vlasy opláchněte.
Dejte mi vědět, jak vám šampon růže-meduňka vyhovoval!