Asi málokdo by čekal, že si vezme z mísy vlašský ořech a zjistí, že se uvnitř skrývá miniaturní spíž. Nakoukněte, pokud chcete vědět, jak ji vyrobit a třeba někoho potěšit takovýmhle malým ale originálním dárkem.
Jak dostat do lískového oříšku oblečení pro lovce, šaty na bál nebo dokonce svatební šaty, jsem zatím nevykoumala, ale zato jsem přišla na to, jak do skořápky od vlašského ořechu dostat malinkatou spíž se zavařeninami, moukou a dalšími dobrotami.
Modelování z polymerových hmot mě baví už dlouho, jak se můžete přesvědčit v kategorii návodů na Modelování. Tentokrát jsem se pustila do další miniaturky a překonala jsem svůj osobní rekord, protože něco takhle malinkého jsem ještě nevyráběla. Věrným společníkem mi byla pinzeta a spoustu věcí jsem dělala také doslova špičkou nože.
Chtěla jsem, aby spíž vypadala co nejvíc realisticky a obzvlášť pyšná jsem na sklenice se zavařeným ovocem, které se mi podařily vytvořit tak, že ovoce skutečně prosvítá přes stěny sklenic. A co dalšího se v téhle miniaturní spíži najde? Ovoce, malá dýně, marmelády, sirup, brambory a mouka. Ukážu vám, jak na všechny tyhle věci, ale fantazii se meze nekladou a do své oříškové spíže si můžete vyrobit, co vás napadne.
Table of Contents
Co budete potřebovat
- polymerovou hmotu v různých barvách a taky průsvitnou (já jsem použila Cernit)
- hladký vál na válení hmoty (silikonová nebo akrylová podložka jsou nejlepší)
- hladký váleček
- nůž
- modelovací nástroje (u jednotlivých částí ukážu, který nástroj jsem použila)
- celou skořápku z 1 vlašského ořechu
- miniaturní kování se šroubky (moje má nejdelší stranu 8 mm)
- vrták s velmi tenkou vrtací hlavicí (cca 1 mm, ale hlavně podle tloušťky šroubků)
- epoxydové lepidlo
- jemný šmirglpapír
- malé kleštičky
- přiléhavé rukavice z tenké gumy (na práci s hmotou, aby se nezašpinila od rukou a nebyly na ní otisky prstů)
Spíž v oříšku – návod
Příprava skořápek
Je dobré nejprve skořápky trochu obrousit na šmirglpapíru – vnitřkem dolů. Možná k sobě ale půlky vaší skořápky přiléhají opravdu dobře, pak můžete tenhle krok přeskočit.
Zadní stranu obou půlek je potřeba navrtat pro kování. Nejprve kování přiložte tam, kde ho chcete mít a dírou na šroubky udělejte malé tečky. Tam, kde máte tečky, potom vrtejte. Na každé půlce budou dva vrty, když má moje kování celkem čtyři otvory.
Možná seženete jiné kování, já jsem se svým postupovala tak, že jsem ho přiložila na místo, dírkami jsem prostrčila miniaturní šroubky a tam, kde kování nepřilékalo těsně ke skořápce (protože skořápka není hladká), jsem párátkem pod kování nanesla trochu lepidla.
Lepidlo je potřeba nechat pořádně zaschnout – já jsem pro jistotu oříšek obtočila gumičkou.
Protože ostré špičky šroubků nehezky vyčnívají a mohly by propíchnout i vrstvu polymerové hmoty, je dobré je zaštípnout kleštičkami.
Jdeme na spížku!
Nejdřív je potřeba skořápku „vystlat“. Vhodnou (zhruba tělovou) barvu jsem rozválela zhruba na 3 mm a pak z ní vyřízla kruh o dost větší než půlka skořápky. Položila jsem hmotu na skořápku a začala ji tlačit dovnitř.
Postupně jsem do obou půlek opravdu pořádně vtlačila vrstvu hmoty – všimněte si, jak vypadá vnitřek, hmota kopíruje nerovnosti skořápky. U okrajů jsem vrstvu seřízla a uhladila.
Na police stačilo vyříznout malé obdélníky.
Protože jsem chtěla, aby spíž vypadala přírodně „neupraveně“, nelámala jsem si hlavu s naprosto přesným měřením poliček, jednoduše jsem je vměstnala dvnitř a vzadu a na bocích uhladila tak, aby splývaly s hmotou ve skořápce.
Zavařeniny
Naplánovala jsem dvě sklenice se zavařeninami – meruňky a třešně. Na meruňky jsem nejdřív vyválela oranžové kuličky o průměru asi 3 mm a pak je rozkrojila napůl, na třesně jsem dělala co nejdrobnější kuličky a nechala je v celku. Pak už byl postup u obou stejný.
Vyválela jsem co nejtenčí plát průsvitné hmoty a z něj uřízla asi 8 mm široký pás. Na ten jsem nakladla ovoce.
Pás s ovocem jsem zabalila, přebytečnou hmotu odřízla a lehce uválela, aby z toho byl pokud možno pěkný ovál.
Na víčko jsem rozválela červenou hmotu, na ni pokladla bílé proužky do mřížky a ty opět rozválela. To, co vidíte na fotce, nemá víc než 2 cm. Z tohoto plátku jsem pak vykrojila dvě až tři menší kolečka na víčka.
Každou sklenici jsem nahoře pokryla víčkem, které jsem uhladila směrem dolů. Mimochodem, toto je sklenice s meruňkami před upečením – meruňky zatím vidět nejsou, ale po upečení hmota zprůsvitní a budou prosvítat.
U zavařenin, které mělypředstavovat meruňkovou a jahodovou marmeládu a povidla jsem jen vyválela oválek a položila na něj víčko.
Pytel s bramborami a moukou
Plát hmoty na pytel jsem rozválela na vroubkované podložce, která mu z vnějšku udělá moc pěknou texturu. Tady vidíte docela světlou hmotu, později jsem ale pytel udělala znovu a o něco tmavší. Z hmoty rozválené asi na 1 mm jsem vyřízla obdélník cca 3 x 1 cm.
Ten jsem přeložila a skoro po celých bocích spojila vrstvy k sobě. Pytel jsem trochu vytvarovala, aby byl trochu pokroucený.
Z hnědé hmoty jsem vyválela brambory, některé jsem pinzetou dala do pytle a jiné nechala volně.
Na pytel s moukou jsem si nejdřív přípravila takovou miniaturní homoli, kterou jsem kolem dokola bodala nástrojem, který vidíte na fotce. To dodalo homoli texturu, aby vypadala jako hromádka mouky. Nemusíte shánět speciální nástroj, stačí třeba párátko nebo jehla.
Na pytel jsem rozválela plát, vyřízla kolečko o průměru asi 2 cm a obalila ho okolo mouky. Později jsem kolem pytle s moukou ještě omotala provázek.
Sirup
Na sirup jsem si rozválela z růžové hmoty ovál a pak z něj na jedné straně vyválela tenké hrdlo.
A pak už to byly drobnosti – na uzávěr jsem na hrdlo nadadila kousek bílé hmoty, po stranách dala po jednom malinkém kousíčku a tyto kousíčky s vrškem spojila tenkými černými proužky. Na přední straně jsem na láhev nalepila bílý obdélník jako etiketu a něj položila růzové kolečko a dva lístky.
Zelenina a ovoce
Na zelený lilek jsem smíchala dva odstíny zelené, vyválela ovál do tvaru lilku a jeden konec uhladila dva oblé lístky.
Hrušky jsou opět malé baňaté oválky ztenčující se k jednomu konci a s malou hnědou stopkou.
Na dýni jsem lehce rozplácla oranžovou kuličku…
…udělala do ní rýhy…
…a nahoru posadila pár lístků a stopku.
Všechno dovnitř a upéct spíž!
Pinzetou jsem vše opatrně naskládala tam, kde jsem to chtěla mít. Pár brambor jsem položila volně okolo pytle, hrušky byly také položené ledabyle a nakonec jsem vedle nich dala ještě pár velkých ořechů. Vše jsem upekla tak, že jsem celou skořápku vložila do trouby rozehřáté na 120°C a pekla 30 minut. Potom jsem nechala vše kompletně zchladnout. Vidíte sklenici s meruňkami a třešněmi? Ovoce prosvírá přes „sklo“.
Spíž je hotová a tady je ještě pár záběrů: