Nevím jak vy, ale já běžně nemám čas se ani nalíčit, natož abych – když už se nalíčím – měla čas se posléze odlíčit, očistit pleť a namazat se všemožnými krémy. Možná bych na to i čas měla, ale zřejmě by mi u toho jedno dítě viselo za nohu, druhé rozmotávalo toaletní papír a třetí se těmi krémy patlalo taky. Proto si míchám tohle naprosto luxusní ovesné odličovací mléko, které mě odlíčí a pleť navíc parádně vyživí.
Ne nadarmo se oves využívá při léčbě ekzémů. Jeho zklidňující účinky z něj dělají skvělého pomocníka při péči o pleť. Když k tomu přidáte pár dalších vyživujících přísad, máte z toho úžasné ovesné odličovací mléko, které můžete používat jako komplexní večerní péči o pleť.
Podívejte se taky na mé další kosmetické recepty, mohla by se vám hodit třeba tahle růžová pleťová maska.
Table of Contents
Cena
Jako vždy cena závisí na mnoha faktorech, jako jsou ceny energií a obchod, ve kterém nakupujete, protože ceny produktů na výrobu kosmetiky se mohou dost lišit. Když započítám pouze cenu materiálu (nepočítám lahvičku na ovesný odličovač, protože ten můžete mít i ve vyvařené zavařovačce), vyjde mě 260 ml odličovače na 104,5 Kč. Nejnákladnější položkou je emulgátor a použitím levnějšího emulgátoru by se náklady daly ještě snížit.
Co budete potřebovat
- 50 g ovesných vloček
- 400 g destilované vody
- 100 g růžové vody
- 7 g oleje z pšeničných klíčků
- 16 g mandlového oleje
- 20 g emulgátoru OliveM 1000
- 1,3 g konzervantu Cosgard
- nádobu na uskladnění
- šlehač/mixér nejlépe elektrický
Blahodárný vliv ovsa na pleť jsem už zmínila. Růžová voda je také široce využívaná v péči o pleť, a to pro svůj zklidňující a čistící účinek. Mandlový olej je k pleti velmi jemný a má silné regenerační účinky. Navíc se rychle vstřebává a nezanechává pocit mastnoty. Olej z pšeničných klíčků je vhodný pro všechny typy pleti a je výborný zejména pro unavenou pleť. Olivem je emulgátor, který potřebujeme, aby se voda a olej spojili v emulzi. No a Cosgard je konzervant, který v kosmetice obsahující vodu potřebujeme vždy, když ji chceme uchovat déle než dva dny.
Jak si namíchat ovesný odličovač
Vločky zalijte vodou a nechte odstát pár hodin. Potom přeceďte, tekutinu z nich vymačkejte a navažte si 120 g, což je množství, které použijete. Ovesný výluh smíchejte s růžovou vodou. Toto je vodní báze odličovače.
Do jiné nádoby dejte oleje a emulgátor a ve vodní lázni zahřejte, až se vše rozpustí. Mezitím zahřejte také vodní bázi na přibližně stejnou teplotu, klidně jen v mikrovlnce.
Slijte obě báze dohromady a okamžitě začněte šlehat nebo mixovat. Obě báze se spojí v emulzi. Potom přidejte konzervant, zamíchejte a přelijte do nádoby, ve které budete ovesné odličovací mléko skladovat.
Pokud po smíchání zjistíte, že jsou v mléku pořád kousky emulgátoru, musíte ho znovu zahřát. Je možné, že na to nebude vodní lázeň stačit a budete ho muset ohřát v mikrovlnce. Stačí pát vteřin.
Použití a skladování
Ovesné odličovací mléko používejte jako jakékoliv jiné odličovací mléko – naneste na tampónek a odličte.
Doporučuji neskladovat mléko v ledničce, protože v ní příliš zatuhne. To samé se ovšem může stát i při skladování v chladné místnosti. Není to ale žádný velký problém, jen budete muset odličovač opět zahřát.
Pokud jste použili správné množství konzervantu a kvalitní neprošlé suroviny, vydrží vám odličovač i několik měsíců.