Naše holky asi jí pastelky. Jinak si totiž nedokážu představit, kam se nám vždycky zakutálí a proč je neuhlídá žádná krabice ani pouzdro. Přesto jsem se rozhodla dát tomu ještě jednu šanci a ušila jsem každé z nich pořádně velký pastelkovník.
A protože nemáme jen pastelky, ale také razítka, nůžky a spoustu dalších nezbytností, možná si ještě pamatujete kufříky z krabice od bot, tak na ně taky mrkněte!
Co budete potřebovat:
Naše pastelkovníky jsou každý na 72 pastelek, vy si ale velikost přizpůsobte, princip výroby je pořád stejný.
Pokud chcete pastelkovník větší nebo menší, než jsou ty naše, nezapomeňte také přepočítat délku lemovací gumičky a ploché gumy.
- bavlněné plátno – 2 obdélníky 25 x 80 cm
- nažehlovací vlizelín (stačí tenký) – obdélník 25 x 80 cm
- lemovací gumička cca 210 cm
- plochá guma o šíři 1 cm, délka cca 80 cm
- plochá guma o šíři 0,5 cm, délka cca 5 cm
- špendlíky
- nůžky
- knoflík
Na vnější stranu můžete místo obdélníku plátna použít i odolnější látku, jako je riflovina, softshell, scuba nebo jednoduše hrubší dekorační látky, jen počítejte s tím, že po zamotání bude pastelkovník objemnější.
Jak ušít pastelkovník
Jak už jsem zmínila, z plátna vystřihněte dva obdélníky uvedených rozměrů nebo jakýchkoliv rozměrů chcete. Stejný obdélník vystřihněte také z nažehlovacího vlizelínu, popř. můžete vlizelín nejdříve nažehlit (nadcházející kroky) a potom ustřihnout.
Teď vás čeká trochu zdlouhavá práce se špendlením dlouhé ploché gumy. Najděte si střed jednoho bavlněného obdélníku. Jeden konec přišijte cikcakem asi 5 cm od okraje. A pak už budete špendlit očka na pastelky.
Můžete například vždycky položit pastelku pod gumu a zašpendlit gumu tak, aby pastelka v očku držela. Časem, zvlášť, pokud děláte oček opravdu hodně, na to získáte grif a budete už jen špendlit očka od oka a bez pastelky. Špěndlení zakončete asi 10 cm od druhého okraje.
Kousek za tímto koncem si ještě můžete našpendlit o něco větší očka na gumu a ořezávátko.
A určitě jste uhodli, co vás čeká teď. Jojo, je to přišívání a bude to trochu otrava, ale stojí to za to! Každé sešpendlené místo prošijte rovnostehem, nezapomeňte na začátku a konci zapošít. Konce gumy doporučuji projet už zmíněným cikcakem.
Nejpracnější část máte za sebou.
Po obou stranách ještě očka obšijte, vypadá to tak lépe a je to další krok, který zabrání párání (spolu se zapošitím, na které jste doufám nezapomněli).
Teď se budete chvíli věnovat druhému bavlněnému obdélníku. Nažehlete ho na vlizelín a ten ustřihněte.
Obdélník s vlizelínem položte vlizelínem nahoru a na něj položte obdélník rubem dolů. Po okrajích zašpendlete a pak okraje sešijte. Rohy zaoblete.
Potom po okrajích přišijte lemovací gumičku. Tady to chce dávat pozor na to, jak moc gumičku natahujete. Je potřeba ji lehce natahovat, ale zase ne příliš. Já si ani gumičku předem moc nešpendlím, zašpendlím jen kousek, začnu sešívat až za zašpendlenou částí a pak si při šití gumičku už jen přidržuju rukou.
Sešívám cikcakem.
Doprostřed jednoho kratšího okraje pastelkovníku našijte očko z tenší gumičky.
Pastelkovník srolujte a naměřte místo pro přišití knoflíku. Já jsem přišila knoflíky rovnou dva v různé vzdálenosti, aby se dal pastelkovník zabalit plnější i prázdnější.
No a to je vlastně všechno, pastelkovník je hotový, takže teď zbývá už jen v něm zabydlet pastelky a doufat, že se do něj po použití také vrátí!