Zbožňuju solná mýdla. Jsou skvělá na ekzémy, mají nádhernou jemnou pěnu a skvěle čistí i hodně špinavé ruce. Tentokrát jsem pro vás připravila návod na solné mýdlo se spoustou zajímavých ingrediencí a srdíčkem v jeho středu.
Je to mýdlo vyráběné procesem za studena a s 8% přetučněním. Má několik zajímavých přísad – citrát, humánní hedvábí, růžovou vodu, aloe vera gel, jíl a prášek z červené řepy, no a samozřejmě vložené srdce.
Není to návod pro úplné začátečníky. Pokud jste tedy nikdy mýdlo nedělali, doporučuji si nejdříve vyzkoušet několik jednoduchých mýdel a nejlépe uděláte, když navštívíte nějaký mýdlařský kurz. Začít můžete třeba v téhle facebookové skupině. Dále se ujistěte, že na výrobu mýdla budete mít dostatek času, budete ho dělat v průběhu zhruba dvou dní.
Přdpokládám tedy, že nejste úplní začátečníci a o výrobě mýdel něco víte a znáte terminologii. Jak jsem zmínila, výroba bude trochu delší, protože jeden den je potřeba vyrobit srdce a následující den zbytek mýdla.
Ujistěte se, že na žádnou ze složek mýdla nemáte alergii. Také je potřeba mít na paměti, že solná mýdla jsou obecně sice dobrá na ekzémy, ale nic není stoprocentní a co jednomu vyhovuje, jinému nemusí. A samozřejmě pokud si myjete ruce často, je potřeba je pravidelně promazávat,
Než začneme, přečtěte si prosím o bezpečnosti při výrobě mýdla.
Mé další mýdlové inspirac a návody najdete tady.
Table of Contents
Co budete potřebovat
Na srdce
– 19,5 g růžové vody
– 19,5 g gelu z aloe vera – pokud máte doma rostlinku, tady se dozvíte, jak si vyrobit domácí aloe vera gel
– 19,5 g NaOH
– 3 g třešňové vůně do kosmetiky (není nutné, pokud nechcete)
– 78 g kokosového oleje
– 32,5 g světlicového oleje HO
– 19,5 g bambuckého másla
Na zbytek mýdla
– 116,9 g NaOH
– 21 g kyseliny citronové
– 1 g humánního hedvábí
– 300 g himalájské soli
– 20 g třešňové vůně do kosmetiky (není nutné, pokud nechcete)
– 2 lžíce růžového jílu
– 2 lžíce prášku z červené řepy
– 105 g růžové vody
– 105 g gelu z aloe vera
– 420 of kokosového oleje
– 175 g světlicového oleje HO
– 105 g bambuckého másla
Zdobení
- Zlatá mica nebo sušený měsíček
Nástroje a nádobí
- bezpečnostní pomůcky
- plastové nádoby s nálevkou, tlustý plast
- elektronická váha
- elektronický teploměr
- stěrka
- ruční metla
- tyčový mixér
- obdélníková forma na mýdlo
- dlouhá forma na hvězdu
- kráječ mýdla
- potravinová fólie, alobal/ručník
- fnolftalein nebo pH papírky
Jak si tohle solné mýdlo vyrobit
Jak už jsem zmínila, nejdřív s pustíme do hvězdy, den poté do zbytku mýdla. Hvězda bude z menšího množství přísad, protože nechceme rychlou stopu. Směs musí být tekutá, aby šla nalít do formy. Je to tedy hodně jednoduchý recept, jen je část vody nahrazená gelem z aloe vera. Tenhle postup jsem ukázala už u Vesmírného mýdla.
Hvězda
- Oleje a máslo rozpusťte v vodní lázni.
- Smíchejte aloe vera gel a růžovou vodu.
- Odvažte NaOH a postupně ho přidávejte do tekutin. Pomalu míchejte, až s hydroxid rozpustí. Tím vytvoříte louh.
- Kontrolujte teplotu louhu a olejů, potřebujete se dostat na 37 °C. Pokud vám některá složka příliš vychladne, ohřejte ji 10 sekund v mikrovlnce a opět zkontrolujt teplotu.
- Jakmile budou mít obě složky správnou teplotu, nalijte louh přes sítko do tuků a promíchejte. Přidejte vůni.
- Rychleji promíchejt jen ruční metlou. Tady nepoužívejt mixér, aby směs příliš neztuhla.
- Směs nalijte do formy na hvězdu, obalte fólií a nechte svisle stát přes noc.
- Potom formu otevřete a hvězdu opatrně vyjměte.
Příprava mýdla
Smíchejte gel z aloe vera s růžovou vodou a přidejte kyselinu citronovou. Míchejte, až se kyselina úplně rozpustí. Já ji přidávám téměř do všech mýdel, protože máme velmi tvrdou vodu a citrát v mýdle ji pomáhá změkčovat a napomáhá krásné pěně. Potom přidejt hydroxid, a to zhruba ve 4 dávkách. Spolu s kyselinou totiž můžete očekávat o něco větší reakci a je proto potřeba hydroxid vmíchávat pomalu. Potom přidejte hedvábí a opět pomalu míchejte, než se rozpustí.
Odvažte tuky a rozpusťte je ve vodní lázni,
Připravte si sůl (rozmixujte, pokud je hrubá), jíl a prášek z řepy. No a samozřejmě hvězdu.
Odlijte trošku tuků do samostatné nádobky a vmíchejte jíl a prášek z řepy. Můj prášek měl trochu hrudky, což není ideální, ale ty jde později docela dobře rozmixovat.
A opět se chceme s oběma složkami dostat na teplotu 37 °C.
Mixování mýdla
Louh nalijt přes sítko do olejů.
Tentokrát použijte mixér. Opatrně ho dejte do směsi a mixujte až do lehké stopy.
Přidejte olej, ve kterém je rozmíchaný jíl a prášek z řepy a nakonec přidejt také sůl. Barva směsi je teď docla nevábná, ale výsledná barva bude jiná. Vše smíchejte ruční metlou.
Polovinu směsi přelijte do jiní nádoby a mixujte, až bude směs hodně hustá, ale ještě půjde nalít do formy. Tuhle půlku vloijte do formy. a na ni položte hvězdu.
Zbylou půlku směsi mixujte do stejné konzistence a nalijte ji do formy přes hvězdu.
Vršek mýdla posypte zlatou micou nebo sušeným měsíčkem.
Bzpečnost a zrání
- Formu zabalte do alobalu/fólie a ručníku a nechte odpočívat na teplém místě asi 12 hodin. Běžně bych mýdlo nechala stát 24 hodin, ale přecjn solná mýdla rychle tvrdnou a hůř se pak krájí. Také je možné dát mýdlo asi na 2 hodiny do trouby na 50°C, ale solňáci se rádi přehřívají a je potřeba mýdlo hodně kontrolovat.
- Solné mýdlo po této době rozbalte, případně vyndejte z trouby a nechte vychladnout a uřízněte tenký plátek na kontrolu bezpečnosti. Dva druhy testování bezpečnosti jsem popsala v článku Bezpečnost mýdla, tam najdete podrobněji popsané testování pH papírky i fenolftalinem. Já testuji fenolftaleinem.
- Jakmile máte hotovo a mýdlo je bezpečné, nakrájejte ho na požadované kousky.
- A teď přichází ta úplně nejtěžší část – čekání. Solné mýdlo i jakékoliv jiné by mělo zrát na tmavém, suchém a dobře větraném místě. Solná mýdla nechávám zrát půl roku, pokud ale tak dlouho čekat nevydržíte, dejte mýdlu alespoň 3 měsíce.