Vánočka je pro mě symbolem Vánoc.
Ráno se probudit, udělat si svůj oblíbený černý čaj a v klidu k němu přikusovat čerstvou vánočku s máslem. Tak to by bylo moje ideální ráno kterýkoliv den v roce. Ve skutečnosti naše rána probíhají trochu jinak a o dost méně v klidu, ale alespoň o Vánocích si tu vánočku opravdu vychutnám v klidu. Jako dítě jsem měla ráda ty kupované, protože většina domácích vánoček, které jsem kdy ochutnala, byly jako suché těsto na buchty – dobré, dokud byly horké a posypané cukrem, ale jakmile vychladly, nedaly se skoro jíst. Naštěstí mám teď vlastní recept, který je prověřený několika lety pravidelného pečení a vylepšený tak, aby nám doma vánočka opravdu chutnala.
Jednou z nejdůležitějších věcí na vánočce pro mě je, aby voněla nejen cukrem, ale také čerstvostí, a aby skutečně chutnala čerstvě i v případě, že ji nesníme hned první den po upečení. Proto je naprosto zásadní citronová kůra, výrazně pomáhá také pečení s vodou a typ mouky. A právě o mouce chci říct ještě pár slov, než se pustím do samotného receptu.
Na vánočku můžete použít hladkou i polohrubou mouku, podle mě skutečně neuděláte chybu. Já mám nejlepší výsledky s hladkou moukou s vysokým obsahem lepku (v obchodech ji někdy najdete pod názvem „pizza mouka“). Chce to perfektní hnětení, při kterém se v mouce pěkně aktivuje lepek, ale výsledek stojí za to.
Hodně důležité je také dodržet uvedené množství přísad – mám ho skutečně ověřené, výsledné těsto je lehce lepkavé, dobře se s ním pracuje. Pokud lepí příliš, chce to víc hníst, ne přidávat mouku. Jakmile například příliš pomoučíte vál, těsto přestane lepit, bude se hůř válet a vánočka bude sušší.
Moje další vánoční i nevánoční pečení s recepty najdete v kategorii Pečení.
A teď už jdeme na to.
Table of Contents
Co budete potřebovat
- 500 g mouky
- 2 žloutky do těsta + 1 na potření
- 1 bílek na potření
- 100 g cukru krupice
- 1/4 lžičky soli
- kostka droždí (42 g)
- 175 ml mléka + 5 lžic
- nastrouhaná čerstvá kůra z jednoho citronu
- 1 lžíce vanilkového extraktu
- 100 g másla pokojové teploty
- 50 g mandlových plátků
- případně hrst rozinek a hrst nasekaných ořechů – já nepřidávám ani jedno, ale typicky se do vánočky dávají rozinky
Vánočka – recept
Kvásek a těsto
Nejprve si připravte kvásek. Do mísy dejte lehce ohřátých 5 lžic mléka, do nich rozdrobte kvasnice a lžičku cukru. Místu přikryjte utěrkou a nechte odpočívat na teplém místě, až kvásek začne růst.
Poté přijdejte povolené máslo, mléko, 2 žloutky a vanilkový extrakt a vše smíchejte. Ve druhé míse smíchejte mouku, sůl a cukr, no a pokud chcete, teď je ta chvíle, kdy přidáte ořechy a rozinky. Směs s kváskem nalijte do směsi s moukou a začněte hníst. Můžete použít také kuchyňského robota nebo ruční hnětač, pokud chcete pracovat jen ručně, počítejte s tím, že si pěkně máknete a ke konci je dobré hníst těsto jen rukou. Pracujte na těstě, ať je krásně hladké a jednotné. Bude lehce lepivé, ale ne příliš. Pak mísu opět přikryjte utěrkou a nechte kynou na teplém místě. Doba kynutí závisí na teple, těsto by mělo minimálně zdvojnásobit svůj objem.
Pletení – video
Je několik způsobů, jak zaplést vánočku. Na fotkách níže najdete návod na pletení z 9 pramenů. Mám pro vás ale také dva videonávody, jeden na pletení ze 6 pramenů, druhý na pletení z 9 pramenů. Těsto zůstává stejné, jen si zvolíte způsob pletení. Na videa se můžete podívat přímo na této stránce:
Pletení – fotonávod
Dál budete pracovat na pomoučeném vále nebo silikonové podložce. Podložku zřejmě nebudete muset pomoučit, vál jen lehce, těsto by mělo zůstat lepivé. Celé těsto vyklopte na vál a rozdělte do 8 bochníčků. 4 z nich odložte stranou.
Ze zbylých čtyř vyválejte stejně dlouhé hady, které na jednom konci spojte. Z těchto čtyř pásků upletete pletenec, což bude vlastně cop ze čtyř pramenů.
Začněte krajním hadem, který budete střídavě pokládat přes a pod vedlejší hady. Začnete tedy přeložením přes vedlejšího hada.
Pokračujete pod dalšího hada.
A nakonec zase přes posledního hada.
Pokračujte s dalším hadem na straně, na které jste začali a překládáte opět stejně – přes, pod a přes.
Takto pokračujte, až budete mít celý pletenec hovový a konce opět spojte. Já pak ještě rozpletu konce na opačné straně a pletenec utáhnu. Tento pletenec přeneste na plech s pečícím papírem a potřete bílkem.
Z odložených bochníčků odeberte 3 a opět z nich vyválejte hady. Stejným způsobem upleťte pletenec, jen bude tentokrát ze 3 hadů.
Tento pletenec položte na předchozí větší pletenech a trochu jej na něj přitlačte. I tento potřete bílkem.
Zbývající bochník rozdělte na dva, vyválejte hady a z nich udělejte spirálu.
Položte ji na pletence, opět přitlačte a tentokrát potřete žloutkem.
Vánočku posypte mandlovými plátky.
Předehřejte troubu na 170°C a vánočku pečte 15 minut.
Vánočka bude na některých místech krásně hnědá.
Poté ji přikryjte alobalem, na dno trouby dejte misku s vodou, teplotu snižte na 150 °C a pečte ještě 10 minut.
Vánočku vyndejte z trouby, sundejte z ní alobal a jíst ji můžete teplou i studenou. Výborná je jen tak „na sucho“ k čaji, kakau nebo kávě, zkuste ji ale také s máslem nebo s marmeládou. A tady si ještě dovolím jedno upozornění. Pokud vaše trouba peče dobře, měli byste v tuto chvíli mít vánočku, která je i po schladnutí spíše vlhká a hutná. Když je vánočka ještě horká, může se místy zdát dokonce nedopečená, ale po mírném vychladnutí byste na řezu neměli už vidět žádná výrazná nedopečená místa. Pokud ale vaše trouba nepeče úplně dobře a rovnoměrně, je možné, že vánočka skutečně trochu nedopečená bude, protože uvedený čas pečení je poměrně krátký. V tom případě nechte vánočku ještě 5 – 10 minut v troubě péct. Více času bych nečekala, protože pak vám vánočka může zase přeschnout.