Jiné

Vyšívaná lama

Vyšijte si lamu, protože proč ne?

Další z mých svetrů měl skončit jako recyklovaný projekt – kabelka, ale tentokrát to chtělo nějakou ozdobu. A protože mám moc ráda lamy, dlouho jsem se nerozmýšlela, co to bude. Tohle vyšívání byla vážně zábava – vyšívaná lama obzvlášť, takže vám ukážu, jak jsem postupovala a třeba se inspirujete k vlastní tvorbě. Podívejte se také na můj návod, jak se dělá amišská výšivka.

Co budete na vyšívanou lamu potřebovat:

  • vyšívací kruh
  • nepružnou látku, na kterou budete vyšívat (např. plátno)
  • vyšívací bavlnky (já jsem použila světle krémovou, oranžovou, červenou, tyrkysovou a černou)
  • jehlu
  • nůžky
  • tužku
  • kousek papíru
  • pravítko s kruhovými šablonami

Jak na to:

Příprava a obrysy

Protože jsem výšivku chtěla na svetru, položila jsem na jednu stranu svetru plátno a obě látky upevnila na sebe do vyšívacího kruhu.

Lamu jsem si nejprve nakreslila na papír, vystřihla a pak podle obrysů překreslila na plátno. Nakreslila jsem jí navíc obličej a sedlo.

Nejprve jsem vyšila obrys lamy bez nohou, uší a sedla. Použila jsem dvě nitě přeložené napůl, vyšívala jsem tedy celkem 4 nitěmi. Vyšívala jsem jakoby zadní steh, ale místo do dírky jsem se jehlou vrátila do předchozího stehu, aby se vytvořila mezera mezi dvojicemi nití.

Takto vypadal hotový obrys.

Uši, nohy, obličej

Následovaly uši a nohy, ty jsem vyplnila stylem „tam a zpět“, vždy jeden steh po celé délce.

Takhle lama vypadala.

Černou barvou jsem vyšila obličej, zapomněla jsem ho ale nafotit, takže tady je již v jiné fázi vyšívání.

Sedlo

Poté jsem vyšila sedlo – jak vidíte, nepoužila jsem žádné složité stehy. Tady můžete popustit uzdu fantazii a vyšít cokoliv chcete.

Tělo

Po vyšití sedla jsem se pustila do výplně těla. Po těle lamy jsem se rozhodla udělat „kytičky“ různé velikosti. Použila jsem k tomu kruhové šablony, aby byly kytičky pravidelně kulaté. Vyšívala jsem od okraje do středu (vždy jeden steh) a také ze středu k okraji, každý postup má lehce jiný efekt.

Kytičky nemusí být vyplnění pravidelně, dokonce ani jejich střed nemusí být uprostřed kružnice. Experimentujte s umístěním „středu“, velikostí kytiček i počtem nití, vypadá hezky, když nejsou všechny kytičky stejné. Nejvíce jsem používala 16 nití a 8 nití, mám tam však i několik kytiček z 6 nití.

Po okrajích můžete vyšít i neúplné kytičky.

Opratě a třásně

Dál byly na řadě opratě. Ty jsem vyšila tak, že jsem si nejprve každou část opratí udělala z rovného stehu (stačí jedno prošití) a pak jsem se spodkem vrátila na začátek „opratě“.

Rovný steh jsem pak obtočila nití (tedy celkem 4 nitěmi) a na konci rovného stehu opět prošila.

Prostřední část opratí jsem udělala v obličejové části jako rovnou čáru a ve druhé části volnější, aby aby oprať v tomto místě vytvořila oblouk.

Spodní část opratí byla opět rovná čára.

Třásně

Třásně na opratě a na sedlo jsem vytvořila každé trochu jinak, začala jsem s opratěmi. Nastříhala jsem si 8 bavlnek a uprostřed je omotala o něco delší bavlnkou.

Pak jsem všechny stejně dlouhé bavlnky uhladila směrem dolů.

Bavlnku, která je omotávala ve středu, jsem provlékla opratí…

…a jeden její konec obtočila asi půl centimetru pod přehybem kratších bavlnek.

Vzadu jsem tuto bavlnku zavázala na uzel a protože jeden konec odstával, pomocí jehly jsem ho protáhla uzlem.

 

Takto vypadaly třásně před zastřižením.

A takhle vypadaly po zastřižení.

Třásně na sedlo jsem udělala z menšího počtu bavlnek a místo, abych je ve středu omotala bavlnkou, jsem bavlnku přišila k sedlu. Pak jsem ustřihla další bavlnku, omotala střapečky asi půl centimetru pod přehybem, zavázala a protáhla odstávající konec uzlem. A všechny jsem zastřihla na stejnou velikost.

Takto vypadalo tělo lamy s třásněmi.

A bylo hotovo!

Lama byla tedy přišitá na svetru a pak už jsem ji jen opatrně vystřihla tak, abych neprostřihla svetr.

Co se s lamou stalo dál se dozvíte zanedlouho v dalším příspěvku!

Mimochodem, už jste byli v brněnském Lamacentru?

Mohlo by se vám také líbit...